Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Parlament Europejski rozważa danie Brytyjczykom możliwości zachowania obywatelstwa UE

Parlament Europejski rozważa danie Brytyjczykom możliwości zachowania obywatelstwa UE
Czy obywatele brytyjscy będą mieli możliwość zachowania przywilejów unijnych? (Fot. Getty Images)
Parlament Europejski zamierza rozważyć pomysł liberalnego eurodeputowanego z Luksemburga, dający Brytyjczykom opcję zachowania obywatelstwa europejskiego - i związanych z tym korzyści - po tym, jak Wielka Brytania opuści UE.
Reklama
Reklama

Wniosek, który został przedłożony komisji parlamentarnej w formie poprawki, zakłada udzielanie obywatelom byłych państw członkowskich prawa do zatrzymania "członkowskiego obywatelstwa” UE – na przykład w takiej sytuacji jak po Brexicie.

Obywatele tacy będą mogli zachować prawo do swobodnego przemieszczania się po całej UE, podobnie jak pełnoprawni mieszkańcy Unii, a także byliby uprawnieni do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, co oznacza, że nadal byliby reprezentowani w Brukseli.

Wniosek może potencjalnie dać Brytyjczykom, którzy mieszkają i pracują poza Wyspą, obejście utrudnień wywołanych przez wynik referendum, a młodym ludziom, którzy chcą uciekać z coraz bardziej wyspiarskiego Zjednoczonego Królestwa – większy wybór, gdzie się przenieść.

Poprawka została zaproponowana przez Karola Goerensa, liberalnego eurodeputowanego z Luksemburga. Zostanie ona rozpatrzona przez Komisję Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego, która sporządza sprawozdanie wraz z zaleceniami dotyczącymi „możliwej ewolucji i dostosowania do aktualnej struktury instytucjonalnej Unii Europejskiej".

Zmiana sugeruje oferowanie „europejskiego, członkowskiego obywatelstwa tym, którzy czują i chcą być częścią europejskiego projektu, ale są obywatelami byłego państwa Wspólnoty; obywatelstwo to daje prawo do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium Unii, jak również bycia reprezentowanym w Parlamencie Europejskim w drodze głosowania w wyborach europejskich".

Choć rząd brytyjski mało mówi o tym, jak ma wyglądać przyszłość Wielkiej Brytanii po Brexicie, jest prawdopodobne, że obywatele brytyjscy stracą automatyczne prawo do życia i pracy w UE.

Jayne Adye, dyrektor kampanii Get Britain Out, określiła wniosek jako rodzący podziały i stwierdziła, że jest on „całkowicie nie do przyjęcia".

"To skandal. UE próbuje podzielić brytyjską opinię publiczną w momencie, kiedy musimy się zjednoczyć. 17,4 miliona osób głosowało za opuszczeniem UE w dniu 23 czerwca, w wyniku czego Wielka Brytania jako całość wprowadzi Brexit” - stwierdziła.

„Brexit oznacza, że przepisy, które mają wpływ na mieszkańców Wielkiej Brytanii, zostaną utworzone przez odpowiedzialnych polityków w Westminster” – dodała.

Wielka Brytania zagłosowali za opuszczeniem UE, ale jeszcze nie rozpoczęła procesu negocjacji. Rząd jest obecnie uwikłany w walkę prawną, czy może rozpocząć go za przywilejem królewskim, bez konsultacji z parlamentem.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama