Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Oxford został miastem partnerskim Wrocławia

Oxford został miastem partnerskim Wrocławia
We Wrocławiu pojawiła się delegacja z Oxfordu. (Fot. Twitter/@sajjadm07)
Współpracę m.in. w dziedzinach edukacji, sportu, kultury i ochrony zabytków przewiduje podpisana w środę umowa partnerska między Wrocławiem i Oxfordem. Oba miasta swoją stronę akademicką uważają za najważniejszą - przekazał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Reklama
Reklama

Liczący około 160 tys. mieszkańców angielski Oksford to jeden z najważniejszych ośrodków akademickich na świecie. Miasto jest liderem w dziedzinach edukacji, badań i nauki. Oxford University i Oxford Brookes University kształcą około 33,5 tys. studentów. Oksfordzkie szkoły wyższe prowadzą badania w dziedzinie biotechnologii, przetwarzania danych, technologii kwantowych i robotyki.

"Podczas spotkania z wiceburmistrzem Oksfordu odkrywaliśmy podobieństwa naszych miast. Oba miasta swoją stronę akademicką uważają za najważniejszą" – oznajmił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podczas uroczystości podpisania porozumienia.

Na podobieństwa obu miast zwrócił także uwagę wiceburmistrz Oksfordu Sajjad Malik. "Wrocław liczy około 650 tys. mieszkańców, z czego ponad 130 tys. stanowią studenci. Oxford ma około 160 tys. mieszkańców, w tym ponad 30 tys. studentów. Podobnie jak Wrocław jest też miastem międzynarodowym" - zauważył. Dodał, że liczy na współpracę w wielu sferach. "Najważniejsza obejmuje współpracę uczelni, ale zależy nam także na relacjach w zakresie sportu, sztuki i kultury czy ochrony zabytków. Nawiązując nowe więzi partnerskie, Oxford reaguje na Brexit. Nie pozwólmy polityce nas podzielić" – apelował Malik.

Zdaniem przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia Jacka Ossowskiego partnerstwo z Oxfordem to dla stolicy Dolnego Śląska ogromny prestiż. Dotychczas Oxford zawarł umowy partnerskie tylko z pięcioma miastami: Bonn, Lejdą, Grenoble, Permem, i Léon. Ossowski zwrócił uwagę, że z inicjatywą nawiązania współpracy partnerskiej wystąpiły władze Oxfordu. 13 września wrocławska rada miejska jednogłośnie zaakceptowała porozumienie.

O wyborze Wrocławia jako miasta partnerskiego zdecydował, według Ossowskiego, akademicki charakter miasta, które się szybko rozwija.

"Referendum w Oxfordzie skończyło się około 70-procentowym poparciem dla pozostania w Unii Europejskiej. To miasto chce być w Unii i udowadnia to, nawiązując nowe więzi partnerskie w tej części Europy" – tłumaczył Ossowski.

Jak dodał, partnerstwo będzie obejmowało przede wszystkim współpracę między uczelniami. "Oxford to znakomita marka głównie ze względu na Uniwersytet Oxfordzki – formalnie związek około 40 kolegiów oraz wydziałów oferujących różne profile kształcenia. Jest to uniwersytet prywatny, więc studia są tam dosyć kosztowne. My, poprzez partnerstwo z tym miastem, będziemy mieli ułatwiony kontakt z uczelnią" – podkreślił.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama