Menu

Oto specjalizacje, po których czeka na absolwentów praca w Polsce

Oto specjalizacje, po których czeka na absolwentów praca w Polsce
Informatycy od lat są jednymi z najbardziej pożądanych pracowników. (Fot. Getty Images)
Najnowsze statystyki GUS pokazują, że wyższe wykształcenie przestało być gwarantem zatrudnienia. W styczniu tego roku liczba bezrobotnych absolwentów wyniosła 90,8 tys., co stanowiło ponad 4% ogółu bezrobotnych.
Reklama
Reklama

W I kwartale 2014 r. liczba osób bezrobotnych z wykształceniem wyższym wyniosła 254 tys., a w przypadku osób z ukończoną edukacją w szkole średniej ogólnokształcącej, odnotowano 230,2 tys. osób bez zatrudnienia. To pokazuje, że bezrobocie wśród absolwentów wyższych uczelni występuje na zbliżonym poziomie do osób ze średnim wykształceniem ogólnym.

"Od lat obserwujemy zjawisko masowego kształcenia na uczelniach wyższych i niewłaściwie zaplanowanych karier. Abiturienci najczęściej nie są pewni jak ma wyglądać ich przyszłe zawodowe życie. Idą na studia po dyplom, zamiast po konkretną wiedzę czy zawód. W efekcie zdobyta wykształcenie często nie znajdują zastosowania w planach pracodawców. Skutek jest oczywisty – utrzymujące się bezrobocie wśród młodych, brak perspektyw na solidną i satysfakcjonującą pracę. Dlatego ważne jest, by przy planowaniu zawodowej ścieżki uwzględniać aktualne trendy i prognozy dotyczące rynku pracy" – stwierdził Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A.

Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, najczęściej wybierane kierunki studiów w roku akademickim 2014/2015 to informatyka, prawo, zarządzanie, ekonomia, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, finanse i rachunkowość, automatyka i robotyka, psychologia, czy pedagogika. Podobnie 10 najpopularniejszych kierunków wyglądało w poprzednim roku i można się spodziewać, że ten trend utrzyma się w nadchodzącym roku.

Jednak większość wyborów młodych ludzi rozmija się z potrzebami rynku. Duże zapotrzebowanie na specjalistów można zaobserwować w logistyce, a także w energetyce i technologiach odnawialnych. Niedoceniane przez młodych są także zawody związane z opieką czy medycyną, które również mogą zapewnić atrakcyjne wynagrodzenie. 

"Społeczeństwo polskie coraz bardziej potrzebuje wykwalifikowanego i wykształconego personelu medycznego. Na fachowców z tej branży otwarty jest również europejski rynek, np. niemiecki, gdzie demografia w widoczny sposób zmienia rynek pracy" - podsumował Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A.

Deficyt pracowników w Polsce w latach 2014/2015:

1. Informatyka i programowanie

2. Motoryzacja i nowoczesne technologie

3. Logistyka

4. Opieka

5. Usługi medyczne

6. Energetyka i technologie odnawialne

7. Nauki inżynieryjne 

8. Matematyka

9. Prawo

10. Finanse, bankowość, ubezpieczenia

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 20.09.2024
    GBP 5.0961 złEUR 4.2779 złUSD 3.8317 złCHF 4.5223 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama