Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ostrzeżenie: Masz grypę? Nie prowadź!

Ostrzeżenie: Masz grypę? Nie prowadź!
Osoby chore na grypę nie powinny prowadzić pojazdów - twierdzą specjaliści i logicznie to uzasadniają. (Fot. Thinkstock)
Osoby cierpiące z powodu przeziębienia lub grypy nie powinny prowadzić pojazdów - ostrzegł w oświadczeniu urząd irlandzkiego Hrabstwa Mayo. Zdaniem specjalistów, może to być tak samo niebezpieczne jak jazda po pijanemu.
Reklama

Urząd wydał ostrzeżenie w związku z panującą obecnie w Irlandii epidemią grypy. Oparł się zaś na brytyjskich badaniach, z których wynika, że czas reakcji mocno przeziębionych kierowców jest o 10% dłuższy od zdrowych. Oznacza to, że przy prędkości 100 km/h osoby te rozpoczynały manewr hamowania o 2 m dalej.

Lokalne władze dodały także, iż chorzy wykazują niższą świadomość zagrożeń na drodze.
Sytuacji nie zmienia także zażycie leków.

"Środki na kaszel i gorączkę mogą działać otępiająco. Dotyczy to zarówno leków bez recepty, jak i przepisanych przez lekarza. W działaniu mogą one przypominać alkohol. Niestety, często ostrzeżenia na opakowaniach są trudne do odczytania, co jeszcze powiększa zagrożenie” - napisali urzędnicy.

Według specjalistów, poważnym zagrożeniem może być zwykły katar.

"Przy prędkości 100 km/h osoba, która kichnie tylko raz, jest oślepiona na odcinku 65 m. Bezpieczna jazda wymaga koncentracji i szybkiego reagowania, a obydwa te czynniki są znacznie ograniczone nawet przy lekkim przeziębieniu. Odradzam siadanie za kółkiem, dopóki stan chorego się nie poprawi” - podsumował Noel Gibbons z Mayo Road Safety.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama