Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Osoby zajmujące się "pomocą domową" zmuszane do niewolniczej pracy? "Istnieje luka w prawie"

Osoby zajmujące się "pomocą domową" zmuszane do niewolniczej pracy? "Istnieje luka w prawie"
Pracownicy zatrudniani w brytyjskich domach jako pomoc domowa, opiekunowie dzieci lub osób starszych, często wykonują niewolniczą pracę za niskie wynagrodzenie. (Fot. Getty Images)
Działacze apelują do rządu o ostateczne wyeliminowanie luki prawnej związanej z płacami minimalnymi, dwa lata po tym, jak niezależna Komisja ds. Niskich Wynagrodzeń (Low Pay Commission - LPC) ostrzegła, że obecne przepisy pozwalają na wyzysk szczególnie wrażliwych pracowników imigracyjnych zatrudnianych w prywatnych domach - donosi 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Komisja LPC została poproszona przez rząd o przeanalizowanie przepisów dotyczących odstępstw związanych z zatrudnieniem pracowników w prywatnych domach. Obecne zapisy pozwalają pracodawcom płacić takim osobom mniej niż wynosi krajowa płaca minimalna, jeśli mieszkają z domownikami i są traktowani jak członkowie rodziny.

LPC wezwała rząd do zmiany tych przepisów po tym, jak otrzymała informacje o warunkach zatrudnienia i wynagrodzenia bezpośrednio od pracowników zatrudnianych jako pomoc domowa. Donosili oni między innymi o tym, że nie wolno im wychodzić z domu, a w jednym przypadku byli nawet zmuszani do spania z psem rodziny.

Ówczesny minister gospodarki Paul Scully oświadczył w marcu ubiegłego roku w Izbie Gmin, że rząd uwzględni rekomendacje LPC i przedstawi projekt ustawy mającej na celu zniesienie odstępstw w kwestii wynagradzania takich pracowników. Do tej pory jednak takie przepisy nie powstały.

"Wielu pracowników pracuje przez 24 godziny na dobę przy opiece nad dziećmi i osobami starszymi, oprócz wykonywania niekończących się obowiązków domowych jak sprzątanie, pranie, prasowanie i gotowanie" – stwierdziła Marissa Begonia, dyrektor organizacji Voice of Domestic Workers.

Zaapelowała jednocześnie, aby zalecenie dotyczące zmiany przepisów zostało "wdrożone i egzekwowane, by imigranci pracujący w domach mogli uwolnić się od niewolniczych warunków pracy".

Bryan Sanderson, przewodniczący LPC, ponowił wezwanie do wprowadzenia zmian przez rząd.

Rzecznik ministerstwa oświadczył, że rząd "zawsze będzie stał po stronie wrażliwych pracowników i zamierza wprowadzić szeroki zakres środków chroniących ich przed wyzyskiem".

Od czasu deklaracji ministra Scully'ego, zawirowania w Partii Konserwatywnej doprowadziły do tego, że jego następcami było trzech kolejnych ministrów, a ministerstwo ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej zostało zrestrukturyzowane.

Działacze organizacji zajmujących się zwalczaniem handlu ludźmi i prawnicy prawa pracy twierdzą, że odstępstwo w wypłacaniu wynagrodzeń - paragraf 57 (3) przepisów NMW z 2015 roku - jest również często wykorzystywane do usprawiedliwiania niskich płac za pracę imigrantów, pracujących przez długie godziny w trudnych warunkach.

Czytaj więcej:

Słowak i Polka skazani w Wielkiej Brytanii na 16 i 9 lat za współczesne niewolnictwo

Raport: Opiekunom dorosłych grozi współczesne niewolnictwo

BMW "bez skrupułów" wykorzystywało Polaków do niewolniczej pracy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama