Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Odkryto ślady substancji trującej w restauracji i w pubie w Salisbury

Odkryto ślady substancji trującej w restauracji i w pubie w Salisbury
Oszacowano, że ok. 500 osób mogło w ubiegłą niedzielę być w restauracji "Zizzi" i pubie, gdzie znaleziono ślady substancji trującej, którą wykorzystano przeciwko Skripalowi i jego córce. (Fot. Getty Images)
Brytyjska służba zdrowia podała dzisiaj, że po próbie otrucia byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki środkiem paralityczno-drgawkowym, ślady tej substancji odkryto w restauracji i w pubie w Salisbury. Zagrożenie jest niewielkie.
Reklama

Osoby, które odwiedziły restaurację "Zizzi" lub pub "Mill" w Salisbury w ubiegłą niedzielę, 4 marca, po 13:30 czasu miejscowego, proszone są na wszelki wypadek o upranie ubrań oraz o umycie przedmiotów osobistych.

"Zagrożenie dla zdrowia publicznego jest niskie i jestem przekonana, że nikomu z klientów czy obsługi nie stało się nic złego" - poinformowała główna doradczyni brytyjskiego rządu ds. zdrowia Sally Davies.

Wystawienie się przez dłuższy okres na działanie substancji mogłoby spowodować problemy zdrowotne, ale "nie jest to powód do paniki" - dodała Davies.

Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, oraz towarzysząca mu córka Julia zostali w ubiegłą niedzielę przyjęci w stanie krytycznym do szpitala, gdy stracili przytomność podczas pobytu w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu.

Środki paralityczno-drgawkowe - tzw. związki V - są wysoce toksycznymi środkami chemicznymi, które zakłócają pracę układu nerwowego i funkcji życiowych organizmu. Zatrucie następuje przede wszystkim poprzez drogi oddechowe i skórę.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama