Od 0 do 123, czyli liczby Lewandowskiego w reprezentacji Polski

Czwartkowy mecz z Albanią (4:1) o punkty eliminacji MŚ był 123. występem Lewandowskiego w drużynie narodowej. (Fot. Getty Images)
123 mecze, 70 goli - to bilans prawie 13 lat występów w reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego. Do najlepszego snajpera biało-czerwonych w historii i kapitana obecnej kadry należy wiele rekordów drużyny narodowej.

33-letni dziś Lewandowski zadebiutował w reprezentacji 10 września 2008 roku w spotkaniu eliminacji mistrzostw świata w Serravalle z San Marino, które w niedzielę będzie kolejnym przeciwnikiem polskiej kadry w kwalifikacjach mundialu 2022.

Trener Leo Beenhakker wpuścił go wówczas na boisko w 59. minucie, a osiem minut później młody napastnik cieszył się z pierwszego trafienia w narodowych barwach, ustalając wynik na 2:0. Wcześniej golami uczcił pierwsze występy w ówczesnej drugiej lidze w Zniczu Pruszków, w ekstraklasie w Lechu Poznań, a później w Bayernie Monachium.

Rok zajęło mu rozegranie 10 spotkań w kadrze, a po kolejnym miał ich już 25. Jubileusz 50. przypadł na towarzyską potyczkę z Urugwajem w Gdańsku, przegraną 1:3 w listopadzie 2012. Mecz numer 75 to także towarzyski pojedynek z Finlandią we Wrocławiu 26 marca 2016. Setny występ miał miejsce 11 października 2018 w przegranym 2:3 meczu Ligi Narodów z Portugalią w Chorzowie. W żadnym z nich nie wpisał się na listę strzelców.

Czwartkowy mecz z Albanią (4:1) o punkty eliminacji MŚ był jego 123. występem w drużynie narodowej, czym śrubuje krajowy rekord.

Do historii polskiego futbolu Lewandowski przeszedł też 5 października 2017 roku, kiedy dzięki trzem golom w wyjazdowym spotkaniu z Armenią został najlepszym strzelcem reprezentacji, dystansując dotychczasowego lidera zestawienia Włodzimierza Lubańskiego (48 goli). Do dziś uzbierał 70 trafień. W Europie lepszym osiągnięciem może się pochwalić jedynie czterech zawodników.

Od 2014 roku Lewandowski nosi kapitańską opaskę. Dotychczas wyprowadzał kolegów na boisko 62-krotnie, co jest rekordem, pięć razy więcej niż Kazimierz Deyna.

Liczby Lewandowskiego w reprezentacji Polski:

0 - czerwone kartki; 1 - bramka samobójcza (z Hiszpanią w Murcji - 8.06.2010); 4 - trafienia w jednym meczu (z Gibraltarem - 7.09.2014); 5 - gole w czterech wielkich turniejach (ME 2012, 2016, 2021, MŚ 2018); 6 - hat-tricki; 7 - seria meczów ze zdobytym golem (30.06.2016-10.06.2017); trenerzy, którzy go prowadzili; 8 - żółte kartki; 9 - numer na koszulce, z jakim regularnie występuje; 11 - gole z rzutów karnych; seria meczów bez bramki (06.06.2009-20.01.2010); 13 - razy wchodził na boisko z ławki rezerwowych; numer z debiutu; 16 - gole strzelone w eliminacjach MŚ 2018, gdy został królem strzelców; 27 - bramki na PGE Narodowym w Warszawie; 32 - rywale, którym strzelił gole; 37 - gole za kadencji selekcjonera Adama Nawałki; 46 - mecze, w których zdobywał bramki; 51 - spotkania towarzyskie; 59 - minuta, w której wszedł na boisko w debiucie (z San Marino - 10.09.2008); 62 - meczów w roli kapitana; 66 - występy przed polską publicznością; 67 - minuta, w której zaliczył pierwsze trafienie (z San Marino - 10.09.2008); 70 - bramki ogółem; 110 - mecze rozpoczęte w podstawowym składzie; 123 - występy łącznie.

Liga niemiecka: Lewandowski piłkarzem kolejki "Kickera"

Lewandowski: Mamy kłopoty, ale przygotujemy się jak najlepiej

El. MŚ 2022: Wygrane Polski i Anglii, remis Włoch, porażka Hiszpanii