Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Nowe-stare" niebieskie paszporty pod koniec 2019 r.

"Nowe-stare" niebieskie paszporty pod koniec 2019 r.
Od 1921 do 1988 roku w Wielkiej Brytanii obowiązywały granatowe książeczki. (Fot. Thinkstock)
Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło, że niebieskie paszporty zostaną wydane pod koniec 2019 roku. 'Nowy-stary' projekt zastąpi bordową okładkę, która charakteryzowała brytyjski dokument od lat 80-tych.
Reklama

Podczas kampanii referendalnej w sprawie Brexitu, sprawa koloru paszportów stała się dla zwolenników wyjścia jednym z najważniejszych symboli utraconej suwerenności.

Od 1921 do 1988 roku w Wielkiej Brytanii obowiązywały granatowe książeczki. Wszystko zmieniło się po wejściu do Unii Europejskiej, kiedy dokumenty - w ślad za resztą państw członkowskich wspólnoty - zmieniono na bordowe. 

W zeszłym roku brytyjski rząd tryumfalnie oznajmił, że po wyjściu z Unii Europejskiej zmieni kolor brytyjskich paszportów na niebieski.

Informacja Home Office, że niebieskie dokumenty powrócą do obiegu od końca 2019 roku, jest elementem transzy technicznych wytycznych rządu, szczegółowo opisujących, co stanie się w przypadku Brexitu bez umowy. Zgodnie z komunikatem, osoby odnawiające swój paszport w okresie od 2019 r. do początku 2020 r. otrzymają kolor niebieski lub bordowy.

Home Office przypomina też o konsekwencjach, z jakimi muszą się liczyć właściciele paszportów w pzypadku "twardego Brexitu". W scenariuszu "bez umowy" obywatele Wielkiej Brytanii będą uważani za obywateli państw trzecich - co oznacza, że ​​muszą przestrzegać różnych zasad. Potrzebują paszportu, który został wydany w ciągu ostatnich 10 lat i ma co najmniej trzy miesiące ważności.

"Jeśli planujesz podróż do strefy Schengen po 29 marca 2019 r. i chcesz uniknąć sytuacji, w której twój paszport nie spełnia wymogów kodeksu granicznego Schengen, sugerujemy sprawdzenie daty wydania i upewnienie się, że w dniu podróży paszport jest nie starszy niż 9 lat i 6 miesięcy. Jeśli paszport nie spełnia tych kryteriów, możesz spotkać się z odmową wjazdu do dowolnego kraju strefy Schengen" - informuje brytyskie MZW.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2019
  GBP 4.782 złEUR 4.260 złUSD 3.799 złCHF 3.801 zł

  Sport


  Reklama