Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niemiecki sąd skazał 97-letnią byłą sekretarkę z obozu koncentracyjnego Stutthof

Niemiecki sąd skazał 97-letnią byłą sekretarkę z obozu koncentracyjnego Stutthof
Irmgard Furchner została skazana za pomocnictwo w zabójstwie ponad 10 tys. osób. (Fot. MARCUS BRANDT/POOL/AFP via Getty Images)
Dzisiaj zapadł wyrok w procesie 97-letniej Irmgard Furchner, byłej sekretarki komendanta niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof, oskarżonej o współudział w zabójstwie ponad 10 tys. osób. Sąd okręgowy w Itzehoe uznał Furchner za winną i skazał na dwa lata pozbawiania wolności w zawieszeniu - poinformowała agencja dpa.
Reklama
Reklama

1 września 1939 r. Niemcy najechały na Polskę i wbrew prawu międzynarodowemu przyłączyły Wolne Miasto Gdańsk. W granicach Wolnego Miasta Gdańska we wsi Stutthof niemieccy okupanci utworzyli obóz. 2 września przybył tam pierwszy transport więźniów z około 150 Polakami aresztowanymi dzień wcześniej w Gdańsku.

Początkowo Niemcy wykorzystywali obóz do prowadzenia polityki eksterminacyjnej wobec "niepożądanych elementów polskich" – głównie inteligencji z Gdańska i Pomorza.

Od 1942 r. w Stutthofie więziono także Polaków z innych regionów oraz osoby z różnych krajów Europy. Od połowy 1944 r. obóz służył również niemieckim okupantom w tzw. ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej – systematycznym mordowaniu europejskich Żydów.

Plan obozu koncentracyjnego Stutthof na terenie dzisiejszej miejscowości Sztutowo, 36 km od Gdańska. (Fot. Wisnia6522, domena publiczna, via Wikimedia Commons)

Od 1939 do 1945 roku w Stutthofie więziono około 110 000 mężczyzn, kobiet i dzieci z 28 krajów. Większość z nich pochodziła z Polski, Związku Radzieckiego i Rzeszy Niemieckiej. Wśród więźniów było około 50 000 osób narodowości żydowskiej.

Niemcy zamordowali blisko 65 000 więźniów tego obozu. Wielu z nich zmarło z przepracowania, niedożywienia i chorób. Podczas ewakuacji obozu i marszów śmierci zamordowano kilka tysięcy więźniów.

Obóz koncentracyjny Stutthof miał powierzchnię 120 ha. 39 podobozów rozciągało się od Politz (dziś Police) koło Szczecina po Królewiec (dziś Kaliningrad), Thorn (dziś Toruń) i Bromberg (dziś Bydgoszcz).

Czytaj więcej:

"Der Spiegel": Niemiecki obóz koncentracyjny na terenie UK. Co się stało na "Wyspie Adolfa"?

Reparacje po II wojnie światowej Niemcy wypłacały w naturze, z czasem zastąpił je plan Marshalla

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama