Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niemiecki rząd dementuje doniesienia o zmianie polityki wobec Grecji

Niemiecki rząd dementuje doniesienia o zmianie polityki wobec Grecji
Rząd Angeli Merkel czeka na wybory parlamentarne w Grecji, które się odbędą 25 stycznia. Wówczas okaże się, czy polityka zaciskania pasa będzie w tym kraju kontynuowana. (Fot. Getty Images)
Rząd Niemiec zdementował wczoraj doniesienia prasowe o rzekomej zmianie stanowiska wobec dalszej obecności Grecji w strefie euro. Tygodnik 'Der Spiegel' podał wcześniej, że zdaniem Berlina UE poradzi sobie ze skutkami wyjścia Grecji z eurolandu.
Reklama
Reklama

„Stanowisko (rządu) nie uległo zmianie” – oświadczył w Berlinie zastępca rzecznika rządu Georg Streiter.
Streiter zaznaczył, że Grecja w przeszłości wywiązywała się ze swoich zobowiązań. „Rząd wychodzi z założenia, że Grecja także w przyszłości będzie spełniać swoje obowiązki” – dodał.

Według "Spiegla", rząd w Berlinie wbrew swojej dotychczasowej polityce jest obecnie przygotowany do wyjścia Grecji ze strefy euro. Jak podał tygodnik w sobotę, zarówno kanclerz Angela Merkel, jak i minister finansów Wolfgang Schaeuble uważają, że euroland poradzi sobie z rezygnacją przez Grecję ze wspólnej europejskiej waluty.

Źródło w niemieckim rządzie wyjaśniło, że powodem zmiany stanowiska są postępy dokonane przez kraje strefy euro od apogeum kryzysu w 2012 roku. Groźba zainfekowania innych krajów jest ograniczona, ponieważ Portugalia i Irlandia uważane są za gospodarki uzdrowione - czytamy w "Spieglu". Ponadto istnieje Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS) - skuteczny mechanizm ratunkowy; o bezpieczeństwo banków troszczy się natomiast unia bankowa.

Jak zaznacza "Der Spiegel", obecnie nie ma odpowiedzi na pytanie, czy jakiś kraj może opuścić euroland, pozostając mimo to w Unii Europejskiej. "W razie potrzeby wyjaśnią to pomysłowi prawnicy" - stwierdził anonimowy przedstawiciel rządu.

Rząd w Berlinie uważa wyjście Grecji ze strefy euro za niemal nieuniknione w przypadku, gdyby szef opozycji Aleksis Cipras (przywódca skrajnie lewicowej Syrizy) przejął władzę po wyborach parlamentarnych 25 stycznia, odchodząc od polityki zaciskania pasa i odmawiając obsługi greckiego długu.

Wicepremier Grecji Ewangelos Wenizelos poinformował w niedzielę, że Schaeuble już w 2011 roku sugerował Grecji opuszczenie strefy euro. Niemiecki polityk dał się wówczas przekonać, że oznaczałoby to niebezpieczeństwo dla eurolandu i zmienił zdanie – wyjaśnił grecki polityk w wywiadzie dla wydawanej w Atenach gazety "Kathimerini".

Długa i dramatyczna rozmowa odbyła się w listopadzie 2011 roku w barze jednego z hoteli we Wrocławiu – pisze agencja dpa, która poinformowała o wywiadzie. Wenizelos był wówczas greckim ministrem finansów.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama