Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Niemcy: Pielęgniarz zamordował 85 osób. Dostał dożywocie

Niemcy: Pielęgniarz zamordował 85 osób. Dostał dożywocie
Hoeglowi udowodniono zabójstwo 85 osób. (Fot. Getty Images)
Sąd w Oldenburgu skazał dzisiaj na dożywocie byłego pielęgniarza Nielsa Hoegla, który zabijał pacjentów. Mężczyzna był oskarżony o odebranie życia 100 osobom. Jest największym seryjnym mordercą w historii powojennych Niemiec.
Reklama

"Miałem wrażenie, że jestem księgowym śmierci" - oświadczył sędzia Sebastian Buehrmann, odczytując wyrok w procesie, w którym Hoegel został uznany za winnego śmierci 85 osób i skazany na dożywocie.

Pracując w latach 2000-2005 jako pielęgniarz w szpitalach w Oldenburgu i Delmenhorst w Dolnej Saksonii, Hoegel podawał pacjentom leki, które wywoływały u nich zatrzymanie akcji serca. Następnie ich reanimował i kreował się na bohatera. Podczas procesu zeznał, że sprawiało mu to przyjemność. Wiele osób nie przeżyło makabrycznej "rozrywki" 42-letniego Niemca. Wśród jego ofiar były osoby w wieku od 34 do 96 lat.

Sędzia Buehrmann: "To, co pan zrobił, jest niepojęte". (Fot. Getty Images)

W Niemczech nie obowiązuje kara bezwarunkowego dożywocia, ale sędzia Buehrmann zapewnił, że ze względu na "szczególnie ciężkie zbrodnie", Hoegel pozostanie w więzieniu po upływie standardowych 15 lat, kiedy skazani mogą się ubiegać o przedterminowe zwolnienie.

"To, co pan zrobił, jest niepojęte. W najgorszych fantazjach nie da się ująć tego, co pan zrobił" - tymi słowami Buehrmann zwrócił się do mordercy, który przez większość czasu na sali sądowej zachowywał kamienną twarz i pozostawał nieruchomy. "Ma pan narcystyczną osobowość. Pierwsze morderstwo, o którym wiemy, popełnił pan po tygodniu pracy. To wszystko jest niewyobrażalne" - dodał sędzia.

W trakcie procesu były pielęgniarz wyznał, że miał szczęśliwe dzieciństwo. Zarówno jego babcia, jak i ojciec, których uznawał za wzory do naśladowania, byli pielęgniarzami. Zdecydował się pójść w ich ślady. W mowie końcowej Hoegel wyraził żal i wstyd za popełnione czyny. Prosił też krewnych ofiar o wybaczenie.

Zbrodniarz odsiaduje już karę dożywocia, którą zasądzono w innym procesie w 2015 roku.

Sprawa seryjnego mordercy z Dolnej Saksonii jest szeroko komentowana w Niemczech. Część publicystów uważa, że zbrodnie nie byłyby możliwe, gdyby niemiecki system opieki zdrowotnej funkcjonował tak, jak powinien.

 

  Komentarze


  • Allan
   6 czerwca, 23:49

   Turecki psychopata wychowany w niemczech

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama