Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niemcy: Rząd przyjął projekt ustawy o samostanowieniu, ułatwiającej zmianę płci

Niemcy: Rząd przyjął projekt ustawy o samostanowieniu, ułatwiającej zmianę płci
Kwestie transpłciowości wzbudzają wiele kontrowersji, gdyż wzrasta świadomość społecznych problemów związanych z dowolnością uznania płci, a także konsekwencji psychologicznych i medycznych dla osób transgender. (Fot. Getty Images)
Zaakceptowany przez rząd projekt ma ułatwić osobom transpłciowym i niebinarnym zmianę płci. Łatwiejsza ma być także zmiana imienia – skomentowała minister rodziny Lisa Paus, dodając, że jest to 'ważny moment' dla osób transseksualnych w Niemczech.
Reklama
Reklama

Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że przyjęto w środę projekt nowej ustawy o samostanowieniu, która zastąpić ma prawo obowiązujące od 1981 roku. Zgodnie z nowymi przepisami, osobom chcącym zmiany imienia lub płci w rejestrze stanu cywilnego wystarczy teraz złożenie zwykłego oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego.

Jak przypomniał portal dziennika "Die Welt", do tej pory osoby chcące dokonać takich zmian w urzędowym rejestrze musiały przedłożyć dwie opinie psychologiczne, a następnie oczekiwać na orzeczenie sądu. "Było to krytykowane przez osoby zainteresowane jako procedura długotrwała, kosztowna i poniżająca" – stwierdziła gazeta.

Prawo do zmiany płci według własnego uznania niemal w całej Europie zaczyna być normą, nie wyjątkiem. (Fot. Getty Images)

"Nowe rozporządzenie skierowane jest do osób transseksualnych, interseksualnych i niebinarnych. Osoby transpłciowe to osoby, które nie identyfikują się z płcią, jaką przypisano im przy urodzeniu. Interseksualność odnosi się do osób, których fizyczne cechy płciowe nie są wyłącznie męskie lub żeńskie. Osoby niebinarne to osoby, które nie określają się jako mężczyźni lub kobiety w tradycyjnym podziale na płeć" – dodał "Welt".

W przypadku dzieci do lat 14 to rodzice będą składali potrzebną deklarację w urzędzie stanu cywilnego. Młodzież po ukończeniu 14. roku życia może to zrobić samodzielnie, ale wyłącznie za zgodą rodziców. W przypadku konfliktu w rodzinie decyzję może podjąć sąd rodzinny.

Projekt ustawy musi jeszcze zostać przyjęty przez Bundestag. Sven Lehmann, komisarz rządu federalnego ds. osób transpłciowych, określił tę decyzję jako historyczną. "Według MSW wejście ustawy w życie byłoby możliwe dopiero 1 listopada 2024 roku. (…) Należy zbadać, czy możliwe jest przyspieszenie. Osoby, których problem dotyczy, czekały już wystarczająco długo" – podkreślił Lehmann. 

Czytaj więcej:

Niemcy: "Przerażająca" opinia obywateli na temat kompetencji własnego państwa

Niemcy: Rząd zatwierdził projekt ustawy o legalizacji marihuany

Niemcy: Wzrost liczby zachorowań na Covid-19. Eksperci obwiniają tzw. efekt Barbenheimera

Niemcy na 1. miejscu w UE pod względem liczby osób ubiegających się o azyl

Niemcy chcą odesłać do Polski niemal 3,4 tys. cudzoziemców

Niemcy przestają sobie radzić z kryzysem migracyjnym. "To przytłoczy nasz kraj"

    Komentarze
    • Janko Walski
      28 sierpnia 2023, 14:22

      Dodatkowo powinni zezwolić na aborcję do 36 tygodnia

    • Drakus
      29 sierpnia 2023, 20:22

      Dla nich to taka poważna sprawa bo wielu nie czuje się mężczyznami. Musieli stworzyć projekt ustawy i dać sobie prawa. Gdyby dzieci mieli uczyć o kontroli emocji albo logicznym myśleniu to Rząd nie ma czasu i nie widzi potrzeby na takie projekty. Nawet historię próbują zakłamać o tym co robili w czasie wojny i nie czują że rachunki trzeba wyrównać i zapłacić odszkodowanie. Nie czują się odpowiedzialni i uchylają się od pomocy innym we wspólnych sprawach Europy dla własnej korzyści. Może jakaś szczepionka im pomoże.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama