Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niemcy: Na stadionach piłkarskich zaobserwowano wzrost liczby przypadków hajlowania

Niemcy: Na stadionach piłkarskich zaobserwowano wzrost liczby przypadków hajlowania
Podobnie, jak w części niemieckiego społeczeństwa, tendencja do rasistowskich incydentów narasta także w piłce nożnej. (Fot. Getty Images)
Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB) odnotował w ostatnich latach spadek liczby incydentów rasistowskich i dyskryminujących w ligach zawodowych. Inny obraz wyłania się z danych punktu meldunkowego ds. dyskryminacji w piłce nożnej w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie odnotowano m.in. wzrost liczby zaobserwowanych i zgłaszanych hitlerowskich salutów.
Reklama
Reklama

Statystyki DFB pokazują malejącą liczbę incydentów rasistowskich lub dyskryminacyjnych w ligach zawodowych w ostatnich latach. W sezonie 2016/2017 Bundesligi było ich 35, a w kolejnym roku 11. Następnie, według statystyk DFB, liczby te utrzymywały się na stałym niskim poziomie - od jednego przypadku w sezonie 2018/2019 do trzech przypadków w minionym sezonie - pisze portal ntv.

Inny obraz wyłania się natomiast z danych punktu meldunkowego ds. dyskryminacji w piłce nożnej w Nadrenii Północnej-Westfalii. "Jednym ze zjawisk, które obecnie zauważamy, jest wzrost liczby zaobserwowanych i zgłaszanych hitlerowskich salutów" - informuje kierownik projektu Elena Mueller z kraju związkowego z największą liczbą profesjonalnych klubów piłkarskich.

Od lipca 2022 r. w ramach projektu pilotażowego udokumentowano łącznie 211 zgłoszeń incydentów rasistowskich, w tym 95 z profesjonalnej piłki nożnej.

"W zdecydowanej większości przypadków jest to niewłaściwe zachowanie fanów", mówi Mueller. "Rejestrujemy nie tylko incydenty werbalnej lub fizycznej napaści". Dokumentowane są również rasistowskie i skrajnie prawicowe symbole na naklejkach, odzieży lub transparentach, a także dyskryminujące posty w mediach społecznościowych.

Ekspert ds. integracji w piłce nożnej Daniela Wurbs z poradni "Kick In!" zauważyła, że "w ostatnich latach liczne kluby i środowiska kibicowskie w Niemczech coraz częściej tworzyły punkty kontaktowe dla osób dotkniętych dyskryminacją w piłce nożnej". UEFA planuje teraz wykorzystać te struktury na EURO 2024 i po raz pierwszy utworzyć takie punkty kontaktowe podczas turnieju.

Czytaj więcej:

Niemcy: Rząd przedstawił narodową strategię walki z antysemityzmem

Vinicius Junior na czele specjalnej komisji antyrasistowskiej FIFA

Niemcy: Antysemityzm bardziej rozpowszechniony wśród muzułmanów niż w reszcie społeczeństwa

Znane niemieckie firmy rodzinne nadal nie rozliczyły się z nazistowską przeszłością

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama