Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nawet 580 tys. Polaków cierpi na chorobę Alzheimera. "Koszty są ogromne"

Nawet 580 tys. Polaków cierpi na chorobę Alzheimera. "Koszty są ogromne"
Już wkrótce liczba Polaków z Alzheimerem może zwiększyć się nawet do miliona - podkreślili eksperci. (Fot. Getty Images)
Około 580 tys. Polaków cierpi na chorobę Alzheimera, a do 2050 r. liczba ta się podwoi – alarmują polscy eksperci i apelują o wdrożenie w kraju 'Narodowego Planu Alzheimerowskiego'. Wczoraj w całej Europie obchodziliśmy Europejski Dzień Mózgu.
Reklama
Reklama

Na konferencji zorganizowanej z okazji Europejskiego Dnia Mózgu zaprezentowano po raz pierwszy raport pt. "Choroba Alzheimera - wyzwanie zdrowotne oraz ekonomiczne obciążenie w starzejącym się społeczeństwie". Eksperci podkreślali, że konieczne jest wdrożenie w Polsce "Narodowego Planu Alzheimerowskiego", który zawierałby między innymi rozwiązania kwestii jak najwcześniejszej diagnostyki choroby. Jest tym istotniejsze, że leki stosowane w chorobie Alzheimera mogą spowolnić jej rozwój, gdy stosuje się je na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby.

Co ważne, pojawiają się też leki przyczynowe, które również przynoszą efekty, gdy zastosuje się je jak najwcześniej.

"580 tys. Polaków w tej chwili ma chorobę Alzheimera, a już niedługo będzie to milion ludzi i my jako społeczeństwo powinniśmy być bardzo dobrze przygotowani do tego jak ta choroba wygląda" – oceniła konsultant krajowa w dziedzinie neurologii prof. Agnieszka Słowik, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum.

Na świecie co trzy sekundy ktoś zapada na chorobę Alzheimera albo inną formę otępienia. Choroby te znajdują się w pierwszej dziesiątce przyczyn zgonów na świecie. Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną, która prowadzi do otępienia. Cierpią na nią głównie osoby po 65. roku życia, ale pierwsze patologiczne zmiany w mózgu, a wraz z tym wczesne objawy pojawiają się nawet już ok. 50. roku życia. Choroba trwa przez 8 do 20 lat, powoli pozbawiając chorego zdolności do samodzielnego życia.

Zbigniew Tomczak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, który opiekuje się żoną z chorobą Alzheimera, podkreślił, że opieka nad chorym trwa 24 godziny na dobę. Jak ocenił, miesięczne koszty choroby Alzheimera dla jego rodziny to kwota rzędu 6-7 tys. złotych. Większość wydatków rodzina musi pokrywać sama. "Nic nie jest refundowane poza środkami chłonnymi" – zauważył.

"Musimy sobie uzmysłowić, jak istotne jest podjęcie zdecydowanych kroków budujących dobrze zorientowany i dobrze zorganizowany system opieki zdrowotnej oraz system opieki społecznej, który będzie zagospodarowywał potrzeby zarówno pacjentów, jak i ich opiekunów" - oceniłą z kolei dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Czytaj więcej:

Naukowcy: Covid-19 może prowadzić do demencji

Jakie leki w Polsce od stycznia stanieją, a które zdrożeją?

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama