Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy: Szczepienie na Covid-19 poprawia jakość męskiego nasienia

Naukowcy: Szczepienie na Covid-19 poprawia jakość męskiego nasienia
Jakość nasienia poprawiła się nawet u mężczyzn z oligospermią, czyli obniżoną liczba plemników. (Fot. Getty Images)
Wyniki nowych badań w USA nie potwierdzają obaw, że szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 może zaburzać płodność mężczyzn. Okazuje się, że jest wręcz przeciwnie i po szczepieniach przeciwko COVID-19 z użyciem preparatów w technologii mRNA jakość nasienia poprawia się - informują naukowcy w prestiżowym piśmie 'JAMA'.
Reklama
Reklama

Badania wśród 45 mężczyzn w wieku 18-50 lat przeprowadzili specjaliści University of Miami. Wykorzystano dwie szczepionki przeciwko COVID-19 firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna, oparte na technologii mRNA. Nasienie ochotników badano przed podaniem tych preparatów oraz średnio 70 dni po zastosowaniu drugiej dawki.

Uzyskane wyniki nie potwierdzają obaw, że szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 może zaburzać płodność mężczyzn. To bardzo ważne, ponieważ część ankietowanych w USA osób z tego powodu nie chce się im poddać.

Tymczasem badania, którymi kierował prof. Daniel C. Gonzalez z uniwersytetu w Miami sugerują, że po zaszczepieniu się przeciwko COIVID-19 jakość nasienia badanych mężczyzn wyraźnie się poprawiła. Znacząco zwiększyła się zarówno liczba plemników w jednej ejakulacji, jak i ich ruchliwość, co przekłada się na większą płodność.

Prof. Daniel C. Gonzalez i jego współpracownicy twierdzą, że jakość nasienia poprawiła się nawet u mężczyzn z oligospermią, obniżoną liczba plemników (poniżej 20 mln/ml). W badanej grupie było ośmiu ochotników z tą dolegliwością, a liczba plemników średnio nie przekraczała u nich 8,5 mln/ml. Po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 preparatami mRNA u siedmiu z nich liczba plemników wzrosła do poziomu prawidłowego (mediana to 22 mln/ml).

Autorzy badań zapewniają, że u żadnego z badanych mężczyzn nie doszło do azoospermii, czyli całkowitego braku plemników w nasieniu. Schorzenie to dotyka około 1 proc. mężczyzn i jest trudne do leczenia. Nie stwierdzono, by pogorszył się jakikolwiek parametr jakości nasienia. "W przypadku preparatów w technologii mRNA, w których nie wykorzystuje się żywych wirusów, nie jest to raczej możliwe" - dodają specjaliści amerykańscy.

Czytaj więcej:

Eksperci z UK: Szczepionka na Covid-19 nie powoduje niepłodności u kobiet

Sondaż: Koronawirus i jego geneza według Polaków

In vitro w Polsce: Bez refundacji, ale wciąż popularne

Ponad 2 mln osób Anglii miało "długi Covid-19"

Naukowcy: Koronawirusy są na naszej planecie od tysięcy lat

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama