Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nagłe zwiększenie przypadków wirusowego zapalenia wątroby wśród brytyjskich dzieci

Nagłe zwiększenie przypadków wirusowego zapalenia wątroby wśród brytyjskich dzieci
Wciąż nie są znane przyczyny tak gwałtownego wzrostu zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby wśród dzieci. (Fot. Getty Images)
Liczba stwierdzonych przypadków ostrego zapalenia wątroby wśród dzieci poniżej 10. roku życia wzrosła do 111, a liczba pacjentów wymagających przeszczepu wątroby wzrosła do 10 - poinformowała brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego.
Reklama
Reklama

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o zgonie jednego dziecka z wirusowym zapaleniem wątroby w zeszły weekend, ale nie podała, gdzie do niego doszło. W Wielkiej Brytanii nie odnotowano żadnych zgonów.

Większość przypadków wirusowego zapalenia wątroby dotyczy dzieci poniżej piątego roku życia, choć stwierdzono również niewielką liczbę zachorowań wśród dzieci powyżej 11. roku życia. Z ogólnej liczby wszystkich stwierdzonych przypadków 81 osób to mieszkańcy Anglii, 14 - Szkocji, 11 - Walii, a 5 - Irlandii Północnej.

Choroba jest rozpoznawana głównie u dzieci poniżej piątego roku życia, u których początkowo wystąpiły objawy biegunki i nudności, a następnie pojawiła się żółtaczka.

Służby medyczne prowadzą intensywne dochodzenie dotyczące tych przypadków i przyznają, że jak dotąd nie ustalono, co jest przyczyną tak gwałtownego wzrostu zachorowań.

Rozważa się kilka hipotez, wskazujących na przyczyny wystąpienia cięższych przypadków zakażenia adenowirusem, które doprowadziły do wzrostu zachorowań na zapalenie wątroby.

Należą do nich: większa podatność dzieci na zakażenie wirusem, wynikająca z braku kontaktu z nim w czasie pandemii; przebyte wcześniej zakażenie Covidem lub inną chorobą; jednoczesne zakażenie Covidem lub inną chorobą oraz kontakt z substancjami toksycznymi, lekami lub czynnikami środowiskowymi. Wśród innych czynników wymienia się nowy wariant adenowirusa.

Spośród 53 przebadanych osób, w 40 przypadkach (75%) najczęstszym wykrywanym patogenem były adenowirusy. Jednak adenowirusy zwykle powodują łagodne objawy grypopodobne, a nie ostrą niewydolność wątroby.

Z kolei w 16% przypadków stwierdzono pozytywny wynik na obecność Covid-19, co nie było niespodzianką ze względu na wysoką liczbę zachorowań w okresie od stycznia do kwietnia tego roku.

Zdaniem służb medycznych, przypadki zachorowań nie mają związku ze szczepionką przeciwko koronawirusowi, ponieważ wiadomo, że żadne spośród dzieci poniżej 10. roku życia, u których stwierdzono wirusowe zapalenie wątroby, nie było szczepione tą szczepionką.

Czytaj więcej:

"Nie jest prawdą, że dzieci zawsze przechodzą COVID-19 łagodnie"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama