Menu

Mohamed Mursi nie żyje. Były prezydent Egiptu zmarł w sądzie

Mohamed Mursi nie żyje. Były prezydent Egiptu zmarł w sądzie
Mursi był pierwszym demokratycznie wybranym egipskim prezydentem. (Fot. Getty Images)
Były prezydent Egiptu Mohammed Mursi zmarł wczoraj w sądzie w rezultacie ataku serca - poinformowały władze i źródła medyczne. Miał 68 lat.
Reklama

Mursi, pierwszy demokratycznie wybrany egipski prezydent, był sądzony pod zarzutami szpiegostwa i nielegalnych kontaktów z palestyńskim Hamasem.

Urząd prokuratora poinformował, że Mursi zmarł po osunięciu się na podłogę po wygłoszeniu trwającego 20 minut przemówienia. Zgon stwierdzono po przewiezieniu go do szpitala. Medyczny raport stwierdza, że na ciele polityka nie było żadnych obrażeń.

Dziś został pochowany w dzielnicy Medinat Nasr, na wschodzie Kairu, w obecności swojej rodziny. 

Mursi przebywał w więzieniu od czasu obalenia go przez wojskowych w 2013 r. po roku sprawowania władzy.

Zdelegalizowane obecnie Bractwo Muzułmańskie, którego Mursi był czołową postacią, określiło jego śmierć jako "morderstwo" i wezwało do masowego stawienia się na pogrzebie. Bractwo zaapelowało również do demonstracji przed ambasadami Egiptu na całym świecie.

Organizacje praw człowieka zarzucały władzom Egiptu, że nie zapewniają Mursiemu odpowiedniej opieki medycznej. Informowały, że jest on przez 23 godziny na dobę przetrzymywany w izolatce, co -według ONZ - stanowi torturę.

Po przejęciu władzy po Mursim przez Abda el-Fataha es-Sisiego Bractwo Muzułmańskie zostało uznane za organizację terrorystyczną. Tysiące członków tej organizacji stanęło przed sądami w zbiorowych procesach, a setki skazano na karę śmierci lub wieloletnie kary więzienia.

Sam Mursi także został w 2015 r. skazany na karę śmierci, ale rok później sąd kasacyjny uchylił ten wyrok.

Amnesty International zaapelowało o przeprowadzenie "bezstronnego, dogłębnego i transparentnego" śledztwa w celu ustalenia okoliczności i przyczyny zgonu. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama