Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Młodzi dentyści w Anglii mogą być zmuszani do pracy w placówkach NHS

Młodzi dentyści w Anglii mogą być zmuszani do pracy w placówkach NHS
Zmuszanie absolwentów stomatologii do pracy w NHS ma rozwiązać problem "dentystycznych pustyń" na terenie Anglii, w których pacjenci nie mają dostępu do leczenia. (Fot. Getty Images)
Absolwenci stomatologii w Anglii mogą zostać zmuszeni do pracy w placówkach NHS, aby wspomóc walkę z kryzysem w dostępie do usług dentystycznych. Obecnie miliony osób mają trudności z leczeniem zębów - donosi dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Zgodnie z rządowymi planami, absolwenci mieliby obowiązek podejmowania pracy w ramach NHS przez "kilka lat" po ukończeniu studiów lub spłaty części z 200 000 funtów kosztów ich kształcenia.

Minister zdrowia Victoria Atkins stwierdziła, że to "słuszna koncepcja", aby absolwenci poświęcali wczesne lata swojej kariery na leczenie pacjentów NHS, dzięki czemu więcej osób mogłoby szybciej skorzystać z opieki stomatologicznej.

Spadek liczby dentystów pracujących w ramach NHS przyczynił się do powstania "dentystycznych pustyń", w których pacjenci nie mają dostępu do leczenia, a także skłonił niektórych ludzi do "stomatologii DIY" (DIY - z ang. do it yourself, czyli zrób to sam), w tym do samodzielnego usuwania zębów.

Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne (BDA), które jest organizacją zrzeszającą dentystów, stwierdziło jednak, że ministrowie dążą do "uwięzienia absolwentów w systemie, któremu grozi upadek" i podkreśliło, że plan ten w niewielkim stopniu przyczyni się do poprawy dostępu do opieki w ramach NHS.

Podczas gdy ponad 35 000 dentystów w Anglii jest zarejestrowanych w Naczelnej Radzie Stomatologicznej, tylko około dwie trzecie z nich (24 151) świadczyło jakiekolwiek usługi stomatologiczne finansowane przez NHS w latach 2022-23. Było to o 121 mniej niż rok wcześniej i o 533 mniej niż w latach 2019-20.

"Oznacza to, że prawie jedna trzecia zarejestrowanych dentystów nie wnosi wkładu w stomatologię NHS i może pracować wyłącznie w prywatnej praktyce" - poinformowało ministerstwo zdrowia i opieki społecznej (DHSC).

Rozpoczęte właśnie przez DHSC ośmiotygodniowe konsultacje społeczne mają na celu ustalenie, "czy nowo wykwalifikowani dentyści powinni być zobowiązani do świadczenia minimum usług stomatologicznych w ramach NHS przez określoną liczbę lat po ukończeniu studiów oraz czy powinni zwrócić część środków publicznych zainwestowanych w ich kształcenie, jeśli tego nie zrobią".

Według najnowszych oficjalnych danych, tylko 43% dorosłych w Anglii skorzystało z usług dentystycznych w ciągu dwóch lat na koniec czerwca 2023 r. - czyli mniej niż 52%, które uczyniły to przed wybuchem pandemii Covid w 2020 roku.

Również w przypadku dzieci i młodzieży, 53% z nich odwiedziło dentystę w ciągu roku na koniec czerwca 2023 r., a przed pandemią odsetek ten wynosił 59%.

Czytaj więcej:

Kryzys stomatologiczny w UK. Dzieci czekają nawet 1,5 roku na usunięcie zęba

Rośnie liczba skarg na usługi stomatologiczne na Wyspach

Anglia: Cztery na pięć gabinetów dentystycznych NHS nie przyjmuje nowych pacjentów

Anglia: Niedobór dentystów NHS ma być niwelowany poprzez system premii pieniężnych

Zadowolenie społeczeństwa z usług NHS na najniższym poziomie w historii

Brytyjczycy z chorobami serca umierają przez wizytę u dentysty. Chodzi o antybiotyki

  Komentarze
  • Celestyn76
   25 maja, 16:15

   Czyli pacjenci wystąpią w charakterze fantomow do praktykowania tutejsze gabinety wyglądają jak polskie 40 lat temu

  • Boss
   28 maja, 05:19

   Już widzę jakość usług wykonanych przez młodych Bytoli zmuszanych do pracy .Kończy to się skargami za jakość wykonanej usługi .Większość z nich chce pracować w sektorze prywatnym ,licząc że po roku kupi sobie sportowy samochód i mieszkanie .A tak przez NHS zarobią grosze i benda się mścić na pacjentach. To chory kraj ,dobrze że łączę się prywatnie i stać mnie ,nie czekając tygodniami w kolejce .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama