Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Młodzi Hiszpanie w coraz gorszej sytuacji. Tylko nielicznych stać na samodzielne życie

Młodzi Hiszpanie w coraz gorszej sytuacji. Tylko nielicznych stać na samodzielne życie
Ze względu na wysokie koszty życia mieszkanie u rodziców staje się koniecznością dla milionów dwudziesto- i trzydziestolatków w Hiszpanii. (Fot. Getty Images)
Zgodnie z ostatnim raportem Obserwatorium Emancypacji Rady Młodzieży Hiszpanii (CJE), po raz pierwszy od 20 lat średnia wieku uniezależnienia się młodych ludzi w Hiszpanii od rodziców przekroczyła 30 lat.
Reklama
Reklama

Mniej niż 16 proc. młodych do 34 lat może pozwolić sobie na mieszkanie osobno, podczas gdy średnia europejska to ok. 32 proc., czyli dwukrotnie więcej.

Ostatnie badania CJE z lipca br. wykazały, że dla 79 proc. młodych w wieku od 26 do 30 lat priorytetem jest własne mieszkanie i realizowanie swojego "projektu życiowego".

Obecnie dostęp do mieszkania jest jednym z największych problemów młodych. Ceny na rynku mieszkaniowym rosną i obecnie młodzi obywatele muszą przeznaczyć średnio ok. 85 proc. swoich dochodów netto na wynajem mieszkania.

Z tego powodu jedna trzecia jest zmuszona do dzielenia mieszkania z innymi osobami, wydając ok. 27 proc. dochodów tylko na wynajęcie pokoju - to prawie tyle, ile Bank Hiszpanii rekomenduje jako maksymalny wydatek na wynajem (do 30 proc. dochodów).

Ci, których stać na wynajęcie pokoju, dzielą mieszkania i domy z innymi rówieśnikami w podobnej sytuacji. (Fot. Getty Images)

Od czasu kryzysu finansowego i pęknięcia bańki na rynku nieruchomości w 2008 r. stale postępuje spadek siły nabywczej młodych ludzi - obecnie o ok. 20 proc. Jednocześnie nieprzerwanie rosną czynsze, a pośrednicy obrotu nieruchomościami stawiają warunki wynajmu związane m. in. z dochodami wynajmujących.

"Ze względu na tzw. śmieciowe zatrudnienie większości młodych ludzi i niskie płace jedyną możliwością uniezależnienia się od rodziców staje się wynajęcie pokoju, dzielenie mieszkania z innymi" - ocenił wiceprzewodniczący CJE Juan Antonio Baez cytowany przez "ABC".

Jednak ceny pokoi do wynajęcia także są wysokie, szczególnie w dużych miastach, takch jak Barcelona czy Madryt. Średnia cena pokoju w Barcelonie to ponad 630 euro miesięcznie, a w Madrycie - 477 euro. Średnia cena wynajęcia pokoju w skali całego kraju to 405 euro.

Według ostatnich danych Eurostatu, ponad 83 proc. młodych ludzi między 18. i 34. rokiem życia mieszka z rodzicami.

Rząd Pedro Sancheza wprowadził bony mieszkaniowe dla młodych obywateli, ale - jak twierdzi wiceprzewodniczący CJE Juan Antonio Baez - pomoc ta dotrze tylko do 4 proc. wynajmujących, tj. 1 proc. ogółu młodych.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Liczba mieszkańców kraju osiągnęła rekordowy poziom 48,3 mln osób

    Komentarze
    • Barter
      30 sierpnia 2023, 14:03

      Hiszpania grecja wlochy to panstwa tak wydojone przez euro ze jak coś trzaśnie to bedzie tam wojna domowa, taka bieda i długi

    • Matt Londonist
      30 sierpnia 2023, 14:29

      @barter - dokladnie, no chyba, że jesteś nielegalnym imigrantem z Azji lub Afryki Północnej- wtedy trochę lepiej. Jednak oni wolą Niemcy lub UK. Litwa, Łotwa, Estonia - mają Euro no i gigantyczne zadłużenie, bida nędzę miotłą poganiała aż z tej nędzy miotła się złamała. Wiadomo - lepiej niż na Białorusi ale zardroszczą Polsce, kiedy tylko mogą - robią zakupy u nas.

    • Czytelnik anonimowy
      30 sierpnia 2023, 17:50

      Amerykanie zabiora sie niedlugo za reszte europy

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama