Menu

Młodzi Brytyjczycy nie chcą palić papierosów? Optymistyczne wyniki badania

Młodzi Brytyjczycy nie chcą palić papierosów? Optymistyczne wyniki badania
W Anglii odsetek palaczy wśród nastolatków wciąż pozostaje wysoki – to ponad 12% palaczy w wieku od 16 do 17 lat... (Fot. Getty Images)
Młodzi mieszkańcy Wysp Brytyjskich popierają ideę pokolenia bez tytoniu - wynika z badania przeprowadzonego przez University of Nottingham. Chcą też uczestniczyć we wprowadzaniu w życie tego rodzaju podejścia przez rząd.

Młodzi ludzie co do zasady nie chcą palić tytoniu – wskazuje badanie, które zostało przeprowadzone z uwagi na rządowe plany wyraźnego ograniczenia dostępu do wyrobów tytoniowych przez młodzież.

"Prawie wszyscy palacze zaczynają nałóg w młodym wieku, więc jeśli uda nam się zapobiec rozpoczęciu palenia w młodości, jest mało prawdopodobne, że zaczną to robić w późniejszym życiu. Niewiele było wiadomo o tym, co młodzi ludzie myślą o proponowanej polityce pokolenia wolnego od tytoniu – chcieliśmy sprawdzić, czy zgadzają się z nią pod względem zasad i sposobu jej wdrożenia" – tłumaczy Nathan Davies, autor publikacji, która ukazała się w piśmie "Nicotine & Tobacco Research".

W badaniu wzięli udział ochotnicy w wieku od 12 do 21 lat - wybrani tak, aby uwzględnić osoby z różnych regionów, a przy tym użytkowników tradycyjnych wyrobów tytoniowych i e-papierosów.

Większość uczestników pozytywnie odniosła się do pomysłu zapobiegania przyszłemu uzależnieniu od tytoniu, postrzegając to jako szansę na uwolnienie ich pokolenia od szkodliwych, zakorzenionych w społeczeństwie nawyków.

Co czwarty nastolatek w Anglii w wieku 11–15 lat próbował wapowania, a prawie 1 na 10 (9%) robi to często. (Fot. Getty Images)

Ochotnicy mieli też bezpośrednie doświadczenia ze szkodliwością tytoniu. "Bardzo martwiliśmy się o palenie mojej mamy. Powiedziała, że spróbuje rzucić, ale tak naprawdę tego nie zrobiła. To musi być trudne, bo nie jest to coś, o czym dużo z nami rozmawia" – przyznała 13-letnia uczestniczka.

Niewielka mniejszość wyraziła obawy dotyczące wolności wyboru lub wykazała obojętność wobec nowej polityki. Jednocześnie młodzi ludzie domagali się zdecydowanego egzekwowania przepisów.

Uważali, że sukces polityki zależy od surowych kar dla sprzedawców oferujących tytoń nieletnim.

"Wywiady te potwierdzają wyniki badań ankietowych, które wykazują silne poparcie dla stopniowego wycofywania sprzedaży tytoniu wśród osób, na które ta polityka będzie miała wpływ. Posłowie obawiający się, że ograniczają wybory przyszłych pokoleń, powinni zrozumieć, że zakończenie sprzedaży tytoniu oznacza uwolnienie młodych ludzi od ryzyka dożywotniego uzależnienia i przewlekłych chorób. Przyszłe pokolenie postrzega tę ustawę jako dar, a nie obciążenie, i chce być częścią tworzenia przyszłości wolnej od tytoniu dla wszystkich" – skomentowała wyniki badania Hazel Cheeseman, dyrektor generalna organizacji Action on Smoking and Health (ASH).

Czytaj więcej:

Nie palili, ale wapują. Problem dotyczy miliona Brytyjczyków

NHS udostępni "ulepszone" tabletki wspomagające walkę z uzależnieniem od papierosów

Do 2029 r. palenie może być przyczyną 300 000 nowych zachorowań na raka w UK

W UK wyrzucanych jest ponad milion jednorazowych urządzeń do wapowania dziennie

    Komentarze
    • U96
      31 stycznia, 17:33

      Moze i nie chca palic zwyklych papierosow ale zamiast tego to napewno marichuane oraz innej, roznej masci narkotyki oraz alkochol.

    • Ja
      1 lutego, 12:12

      Znam ludzi co wyszli z silnych narkotyków i alkoholu lub marychy ale nie potrafili wyjść z papierosów. Rzucenie papierosów było dla nich tródniejsze niż odstawienie narkotyków

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 18.03.2025
    GBP 4.9600 złEUR 4.1776 złUSD 3.8152 złCHF 4.3370 zł

    Sport