Menu

Mieszkańcy Londynu coraz bogatsi. Reszta kraju daleko w tyle

Mieszkańcy Londynu coraz bogatsi. Reszta kraju daleko w tyle
Już co 3. mieszkaniec Londynu zarabia minimum 50 tys. funtów rocznie - wynika z oficjalnych statystyk. (Fot. Getty Images)
Pomimo tego, że różnica w zarobkach pomiędzy Londynem a innymi regionami kraju od roku 2000 pomniejsza się sukcesywnie za sprawą minimalnych stawek godzinowych, brytyjska stolica z roku na roku staje się coraz bogatsza, a jej mieszkańcy mają dostęp do lepszej edukacji i służby zdrowia - wynika z najnowszego badania Institute for Fiscal Studies (IFS).
Reklama

Według ośrodka analitycznego IFS, nierówności w zarobkach, jeśli weźmie się pod uwagę cały kraj, stają się coraz mniejsze, choć wciąż są znaczne. Pod kątem dystrybucji bogactwa, brytyjska stolica nie ma jednak sobie równych.

Za rosnącą majętność mieszkańców Londynu odpowiada - zdaniem ekspertów - m.in. sytuacja na rynku nieruchomości. Posiadacze własnych czterech kątów w stolicy z roku na roku są wyceniani coraz wyżej z uwagi na rosnące ceny domów i mieszkań.

Badacze zwrócili również uwagę, że Londyn pozostawił daleko w tyle resztę kraju nie tylko pod kątem majętności, ale także dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej oraz edukacji. 

Wartość nieruchomości w Londynie z roku na rok rośnie, co stawia w bardzo dobrym położeniu ich właścicieli. (Fot. Getty Images)

Pomocna dla zmniejszenia nierówności była podwyżka krajowej płacy minimalnej. Eksperci wskazali, że tego rodzaju podnoszenie stawki godzinowej nie ma praktycznie żadnego wpływu na londyńczyków - ma natomiast bardzo duży wpływ na mieszkańców innych regionów.

Średnie zarobki w brytyjskiej stolicy wciąż jednak odstają od reszty kraju. Według danych za ubiegły rok, co trzeci mieszkaniec stolicy dysponuje przeciętnym dochodem na poziomie minimum 50 tys. funtów rocznie.

Czytaj więcej:

Duży wzrost płacy minimalnej w UK: 3 mln pracowników otrzyma podwyżki

Lloyds Bank: Kupno nowego domu w UK droższe o £135 tys. niż dekadę temu

Badanie: Polacy bardziej boją się obniżek pensji z powodu pandemii niż utraty pracy

Już 557 pracowników londyńskiego transportu zarabia powyżej £100 tys. rocznie

  Komentarze
  • Tomek
   3 sierpnia, 13:52

   Londynu tak ale juz dalej na polnoc weselni fotografowie skomla o zlecenia udajac szczesliwe zycie w mediach w ktore nikt madry nie wierzy

  • Is this a joke
   4 sierpnia, 18:43

   To zart, prawda? 50 tysiecy funtow rocznie jako pensja to ZADNE bogactwo w Londynie! To okolo 3000 funtow miesiecznie netto, chyba kpicie, ze zarabiajac tyle w jednym z najdrozszych miast w Europie i na Swiecie mozna mowic, ze jest sie bogatym. To pieniadze pozwalajace na jakies normalne zycie bez wiekszych rewelacji... No bez jaj, po co ludziom wciskacie takie bajeczki?! 😡

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama