Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Media: Kolejny dzień, kolejny kryzys w rządzie May

Media: Kolejny dzień, kolejny kryzys w rządzie May
Theresa May musi uporać się ze słabnącą pozycją rządu. (Fot. Twitter/@mydoghatesme)
Brytyjskie media komentują dziś rezygnację minister rozwoju międzynarodowego Priti Patel, podkreślając, że to kolejny dowód na problemy rządu premier Theresy May. 'Kolejny dzień, kolejny kryzys' - ocenił konserwatywny 'The Telegraph'.
Reklama

Decyzja o rezygnacji Patel zapadła po jej spotkaniu z premier May, do którego doszło wczoraj wieczorem w siedzibie szefowej rządu na Downing Street w Londynie. Wcześniej May zażądała od minister przerwania służbowej wizyty w Afryce i natychmiastowego powrotu do Londynu.

Media ujawniły w ostatnich dniach, że podczas letniego urlopu w Izraelu Patel odbyła szereg nieautoryzowanych spotkań z izraelskimi politykami, w tym z premierem Benjaminem Netanjahu. Towarzyszył jej donor Partii Konserwatywnej Lord Polak, który jednocześnie doradza firmom lobbingowym.

Po wybuchu afery, minister niezgodnie z rzeczywistością przekonywała, że brytyjskie MSZ było informowane o rozmowach, a później opublikowała listę odbytych spotkań, która okazała się niepełna.

W rozmowie z "Telegraphem" osoby z otoczenia Patel ostrzegały, że może ona "wyrządzić spore szkody" May i jej ministrom, jeśli będzie mówić otwarcie o doświadczeniach z pracy w administracji, i oceniły, że polityk stała się "kozłem ofiarnym dysfunkcjonalnego rządu".

Rozmówcy gazety sugerowali, że byłą minister szczególnie frustrowało zachowanie niektórych kolegów z partii i rządu, którzy w ubiegłorocznym referendum wypowiadali się przeciwko wyjściu z Unii Europejskiej. Ich zdaniem następca Patel na stanowisku powinien być kimś, kto tak jak ona w ubiegłym roku popierał opuszczenie Wspólnoty.

Zdaniem "Telegrapha", "premier May jest mocno ograniczona przez brak autorytetu, ale jednocześnie nie może zwrócić się do jego źródła - elektoratu", bo nie ma większości parlamentarnej, niezbędnej do zwołania kolejnych wyborów, a także nie ma poparcia swojej własnej partii.

Kto zostanie następcą Priti Patel? (Fot. Twitter/@ReportLondon)

"Telegraph" podkreślił, że jednym z rozwiązań byłoby przeprowadzenie znaczących przetasowań w rządzie - "zmiana narracji, szczególnie przez wprowadzenie świeżej krwi". "Atmosfera kryzysu wokół rządu musi się zmienić, albo sytuacja stanie się jeszcze gorsza. Dalsze kuśtykanie nie jest opcją" - oceniono.

Z kolei centrowy "The Times", powołując się na anonimowego przywódcę jednego z państw Unii Europejskiej, poinformował, że unijna strona w rozmowach w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej szykuje się nawet na scenariusz upadku rządu May.

"Wielka Brytania jest bardzo słaba, a słabość Theresy May sprawia, że negocjacje są bardzo trudne" - ocenił rozmówca gazety, dodając, że brytyjski rząd jest "coraz bardziej kruchy".

W swoim komentarzu "Times" poparł ideę szerszego przetasowania w rządzie, pisząc, że "May ma niewiele do stracenia, a wiele do zyskania". "Zgoda na to, że ministrowie będą odchodzić jeden po drugim, tylko ją dalej osłabi. Pora na prawdziwe porządki" - donosi "Times".

Gazeta poparła także Alistaira Burta, dotychczasowego zastępcę Patel, na jej następcę na stanowisku ministra rozwoju międzynarodowego, oceniając, że jest "jednym z najzdolniejszych i mających największą wiedzę osób, które pozostały w rządzie, i zasługuje na awans".

 

  Komentarze


  • Mengele
   9 listopada 2017, 16:13

   Nie bedzie brexitu

  • Przemko
   9 listopada 2017, 19:40

   na przykładzie UK widać modelowo kryzys przywództwa w świecie białego człowieka. i to nie chodzi nawet o nadreprezentację bab w rządzie (bo Lady Thatcher była ostatnim brytyjskim przywódcą na poziomie) - zero autorytetu, zero inwencji, zero pomyślunku - tylko gładkie, okrągłe zdanka wypadają z prędkością kul z broni maszynowej. a ta - bezczelna- jeździ po wskazówki do tel awiwu i jeszcze łże w żywe oczy. i co jej tam powiedzieli? że za słabe naciski rząd may-owej wywiera na LOLskę w sprawie wymyślonych 65 mld USD?

  • Staszko
   9 listopada 2017, 21:26

   Kumaty wie,że brytyjscy politycy realizują polecenia z Izraela i Bliskiego Wschodu-nic nowego...

  • Radek
   10 listopada 2017, 02:46

   O Teresce się mówi Że jest wiedźma bez mózgu No .... Ze zniszczy kraj No i niszczy

  • Htc
   10 listopada 2017, 07:38

   Jak to ktoś z jej rzadu powiedział "obrócimy kryzys w sukces" :)
   Nie wiem za czym czekają ale powinni juz to zacząć robić.

  • Jasnowidz
   10 listopada 2017, 09:43

   Kupujcie złoto, nastawiajcie się na no deal brexit, chłopcy i dziewczynki z brytyjskiego rządu nie mają pomysłu na brexit, ten teatrzyk kryzysów będzie trwał do końca UK czyli wyjścia z UE

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama