Menu

Mapa cieplna ujawnia najgorętsze rejony Londynu i 4 innych miast w UK

Mapa cieplna ujawnia najgorętsze rejony Londynu i 4 innych miast w UK
Drzewa w miejskich parkach dają nie tylko wytchnienie podczas upałów, ale w naturalny sposób obniżają temperaturę w miastach. (Fot. Getty Images)
Na podstawie niedawno opublikowanej mapy można stwierdzić, jak dużo ciepła kumulują londyńskie dzielnice z mniejszą liczbą terenów zielonych. Okazuje się, że mniej zielone obszary miejskie są nawet o pięć stopni gorętsze niż zadrzewione przedmieścia - donosi 'Evening Standard'.
Reklama
Reklama

Mapa, opracowana na zlecenie organizacji ekologicznej Friends of the Earth, po raz pierwszy określa stopień wpływu terenów zielonych i drzew na obniżenie poziomu temperatur w przestrzeni miejskiej.

Pokazuje ona, że w zagęszczonych dzielnicach centralnych, takich jak City of London i Tower Hamlets, praktycznie nie istnieją żadne możliwości termoregulacji, podczas gdy dzielnice takie jak Camden, Westminster i Greenwich czerpią korzyści z bliskości Hyde Parku, Primrose Hill i Woolwich Common.

Charlton Park i Woolwich Common są średnio o około 3,5 stopnia chłodniejsze, podczas gdy domy na obrzeżach Burgess Park w Southwark są chłodniejsze o około 1,5 stopnia, chociaż otacza je obszar o bardzo niskim poziomie chłodzenia.

Na mapie znalazło się pięć brytyjskich miast, które zostały poddane analizie przez ekspertów ds. kartografii TerraSulis na zlecenie organizacji Friends of the Earth, a wśród nich znalazły się Manchester, Birmingham, Bristol i Newcastle.

Okazało się, że obszary miejskie z mniejszą liczbą drzew i terenów zielonych były nawet o pięć stopni gorętsze niż te z większą ilością drzew i roślinności podczas najgorętszego dnia w ubiegłym roku - 19 lipca - kiedy Met Office odnotowało rekordową w Wielkiej Brytanii temperaturę 40°C w Lincolnshire.

Mapa przedstawia najgorętsze obszary w każdym z tych miast w tym dniu - są one zaznaczone kolorem ciemnoczerwonym, oraz najchłodniejsze, bogate w roślinność obszary - zaznaczone kolorem niebieskim.

Mapa "rozgrzanego" podczas ubiegłorocznych upałów Londynu. (Fot. Friends of the Earth and TerraSulis)

Met Office potwierdziło, że czerwiec w tym roku był najgorętszy w historii UK, ze średnią temperaturą 15,8°C, a kolejne upały przewidywane są dopiero w połowie sierpnia.

Według organizacji Friends of the Earth, kryzys klimatyczny ma największy wpływ na marginalizowane społeczności.

Przykład dysproporcji pod względem ilości terenów zielonych można zaobserwować w zachodnim Londynie, gdzie najbogatsi mieszkańcy Kensington i Chelsea mają dostęp do 20 razy większej ilości terenów zielonych niż osoby najuboższe.

Osoby o niższych dochodach są również nieproporcjonalnie dotknięte brakiem naturalnego chłodzenia w pobliżu swoich domostw, a w najgorętszych obszarach poziom zanieczyszczenia powietrza jest również znacznie wyższy.

Organizacja Friends of the Earth zaapelowała do rządu o zobowiązanie się do obsadzenia drzewami przynajmniej 20% obszarów miejskich w ramach przygotowywanego programu Urban Trees Standard. Ponadto przyznała, że chciałaby, aby londyński plan rozszerzenia programu ULEZ został wdrożony w miastach w całym kraju.

Czytaj więcej:

Udar cieplny czy wyczerpanie organizmu? NHS zaleca zapoznanie się z objawami

Najgorętszy w historii czerwiec w UK doprowadził do wymierania ryb i zakłócił życie owadów

Co z zapowiadaną falą upałów w Wielkiej Brytanii?

Fala upałów na świecie. Rekordowe temperatury w Europie, Azji i USA

Czy fala upałów z Europy dotrze do UK? Najnowsze prognozy Met Office

Naukowiec NASA: "Za waszego życia nie będzie już tak chłodnego lata jak obecne"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.12.2024
    GBP 5.1726 złEUR 4.2927 złUSD 4.0803 złCHF 4.6089 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama