Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Lotnisko Chopina z nowym systemem. "Ma zapewnić punktualność lotów"

Lotnisko Chopina z nowym systemem. "Ma zapewnić punktualność lotów"
System ten ma poprawić efektywność działania lotniska i sprawność obsługi lotów. (Fot. lotnisko-chopina.pl)
Warszawskie Lotnisko Chopina jako pierwsze w Polsce wprowadziło informatyczny system wymiany informacji, usprawniający obsługę lotów oraz zapewniający m. in. punktualność operacji lotniczych. Z takiego systemu korzysta ponad 30 światowych portów lotniczych.
Reklama

Chodzi o system A-CDM (Airport – Collaborative Decision Making). Wdrożono go w oparciu o wytyczne i rekomendacje Eurocontrol (Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej).

"System ten ma poprawić efektywność działania lotniska i sprawność obsługi lotów. Wspomaga także pracę kontrolerów ruchu lotniczego" - czytamy w komunikacie lotniska.

Jak wyjaśniono, dzięki systemowi, kontroler ruchu lotniczego może lepiej zaplanować pracę i usprawnić płynność startów i lądowań samolotów, zaś agent obsługi naziemnej sprawniej zarządzi sprzętem i personelem, dzięki czemu poprawi się punktualność wykonywania operacji lotniczych, a zarządzający portem lepiej wykorzysta infrastrukturę lotniska.

Wdrożenie nowych rozwiązań wymagało uruchomienia informatycznego systemu wymiany informacji. Konieczna była więc ścisła współpraca lotniska, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, PLL LOT i przedstawicieli agentów obsługi naziemnej (LS Airport Services, Welcome). Jak podkreślił port, "choć wszystkie wymienione podmioty współdziałają ze sobą od lat, to teraz ich kooperacja jest wydajniejsza dzięki usprawnieniu komunikacji poprzez platformę wymiany danych A-CDM".

"W efekcie działania systemu, uzyskujemy lepszą przewidywalność zdarzeń,, a płynność wykonywania i obsługi operacji lotniczych sukcesywnie zyskuje na jakości" - zapewnia lotnisko.

W komunikacie wskazano, że w funkcjonowaniu systemu A-CDM kluczowym jest czas TSAT (Target Start up Approval Time). "Generowany jest on automatycznie na bazie informacji wprowadzanych do systemu przez podmioty zaangażowane w obsługę rejsu i informuje pilotów o docelowym czasie uruchomienia silników. Dzięki temu statki powietrzne nie marnują paliwa oczekując niepotrzebnie na włączonych silnikach, co przekłada się na mniejszą emisję spalin i jest korzystniejsze dla środowiska" - czytamy.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama