Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyńczycy wykonali w zeszłym roku nieodpłatną pracę w nadgodzinach wartą 7,3 mld funtów

Londyńczycy wykonali w zeszłym roku nieodpłatną pracę w nadgodzinach wartą 7,3 mld funtów
Londyńczycy w zeszłym roku przepracowali średnio 8,4 dodatkowych godzin tygodniowo, nie otrzymując za to wynagrodzenia. (Fot. Getty Images)
Mieszkańcy Londynu pracowali w 2022 roku, nie otrzymując wynagrodzenia za nadgodziny, znacznie więcej niż w jakimkolwiek innym regionie Wielkiej Brytanii – poinformował dziennik 'Evening Standard'.
Reklama
Reklama

Badania przeprowadzone przez kongres związków zawodowych (Trades Union Congress - TUC) na podstawie danych statystycznych z ONS obejmujących trzeci kwartał 2022 r. wykazały, że 16,7% pracowników w Londynie wykonywało nieodpłatnie pracę w nadgodzinach w 2022 r., co jest znacznie wyższym wynikiem niż w przypadku innych regionów w Wielkiej Brytanii.

Pracownicy ci wykonywali średnio 8,4 dodatkowych godzin pracy tygodniowo - również najwięcej w Wielkiej Brytanii - a średnia strata finansowa przypadająca na jednego pracownika wyniosła 10 796 GBP. Z kolei łączna strata wynosząca 7,3 miliarda GBP w Londynie, była wyższa niż w dwóch kolejnych regionach - South East i East of England - razem wziętych.

Wśród zawodów z największą liczbą nieopłacanych nadgodzin znaleźli się weterynarze, nauczyciele i pracownicy usług pogrzebowych, a także wyżsi rangą kierownicy firm.

"Przy brakach kadrowych w wielu branżach intensywność pracy i presja na dłuższą pracę w ciągu dnia jest dużym problemem. Jednak niepłatne nadgodziny nigdy nie powinny być regularnym zwyczajem - to po prostu wyzysk" - stwierdził sekretarz regionalny TUC Sam Gurney.

Gurney zauważył również, że dotychczasowej prawnej ochronie pracowników dotyczącej czasu pracy zagraża ustawa Retained EU Law (Revocation and Reform) Bill, która ma na celu uchylenie lub zreformowanie szeregu przepisów wywodzących się z prawa unijnego, w tym dyrektywy o czasie pracy. Projekt ustawy jest obecnie rozpatrywany w Izbie Lordów.

"Niezależnie od tego, czy ktoś głosował za Brexitem, czy też nie, nikt przecież nie głosował za tym, aby odebrano mu wszelkie gwarancje pracownicze. Ministrowie powinni odrzucić projekt ustawy kierowanej do parlamentu, która zagraża tym prawom" – zaapelował Gurney.

Bezpłatne nadgodziny zdarzały się częściej w sektorze publicznym, gdzie 14,8% pracowników zgłosiło pracę w dodatkowych godzinach bez wynagrodzenia, w porównaniu do 11,7% w sektorze prywatnym.

TUC opublikował swoje dane w ramach kampanii "Work Your Proper Hours Day" (Pracuj w swoich właściwych godzinach – tłum. red.). TUC wyjaśnił, że termin tej kampanii został wybrany na podstawie historycznej analizy czasu, kiedy "przeciętny pracownik wykonujący pracę w ramach nieodpłatnych nadgodzin praktycznie przestaje pracować za darmo".

Ten termin przypada obecnie na początek marca, a nie na koniec lutego, ale TUC postanowił zachować obchodzenie tego wydarzenia w lutym ze względu na "powszechne oczekiwanie", by tak było.

Czytaj więcej:

"Daily Telegraph": Czy brytyjska skarbówka działa na niekorzyść samozatrudnionych?

Reformy świadczeń socjalnych "wypychają ludzi do niskopłatnej pracy"

Firmy w UK planują duże podwyżki płac. Powodem luki kadrowe

Raport: Zarobki najczęstszą przyczyną zmiany pracy

Irlandia: Prawie dwie trzecie pracowników handlu zarabia poniżej 451 euro tygodniowo

Tesco po raz trzeci w ciągu roku podniesie płace pracowników. Tym razem o 7%

Coraz więcej firm decyduje się na zachowanie czterodniowego tygodnia pracy

Drugi największy supermarket w UK wprowadza 4-dniowy tydzień pracy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama