Menu

Londyn i Berlin wzywają Iran do zakończenia działań niezgodnych z układem nuklearnym

Londyn i Berlin wzywają Iran do zakończenia działań niezgodnych z układem nuklearnym
Władze Iranu poinformowały o rozpoczęciu wzbogacaniu uranu powyżej limitu 3,67 proc. (Fot. Getty Images)
Londyn i Berlin wezwały dziś Iran do zakończenia działań podważających zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego. Wcześniej tego dnia Iran ogłosił decyzję o rozpoczęciu wzbogacania uranu powyżej limitu z tego układu.
Reklama

"Iran złamał warunki porozumienia JCPoA (wspólny kompleksowy plan działania dotyczący porozumienia nuklearnego z Iranem zawartego w roku 2015)" - oświadczył rzecznik brytyjskiego resortu spraw zagranicznych. Dodał, że Londyn pozostaje "w pełni zaangażowany w to porozumienie".

"Jesteśmy skrajnie zaniepokojeni oświadczeniem Iranu o rozpoczęciu wzbogacaniu uranu powyżej limitu 3,67 proc." - przekazał z kolei rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Zarówno MSZ Wielkiej Brytanii, jak i MSZ Niemiec zaapelowały do Iranu o "zakończenie i cofnięcie wszelkich działań niezgodnych z zobowiązaniami (wynikającymi z porozumienia - przyp.red.)".

Rzecznik niemieckiego MSZ podkreślił, że Niemcy są w kontakcie z innymi europejskimi sygnatariuszami układu - Wielką Brytanią i Francją - by podjąć decyzję w sprawie następnych kroków.

Prezydent Iranu Hassan Rouhani zapowiedział, że jego kraj nie będzie przestrzegał porozumienia, jeśli USA nie wycofają swoich sankcji. (Fot. Getty Images)

Wcześniej tego dnia prezydent Francji Emmanuel Macron uznał decyzję władz Iranu za złamanie zobowiązań porozumienia nuklearnego - przekazał Reutersowi urzędnik z Pałacu Elizejskiego.

To, że Iran rozpoczyna wzbogacanie uranu powyżej poziomu ustalonego w układzie nuklearnym, ogłosił dziś rzecznik rządu w Teheranie Ali Rabiei.

Wiceszef MSZ Iranu Abbas Arakczi tłumaczył, że jego kraj podjął takie działania, ponieważ pozostali członkowie umowy nie pomogli Teheranowi w sprzedaży ropy. Ostrzegł, że jeśli taka sytuacja się utrzyma, to co 60 dni Iran będzie dalej ograniczał swoje zobowiązania wynikające z tego porozumienia.

W poniedziałek szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif poinformował, że irańskie zapasy nisko wzbogaconego uranu przekroczyły limit 300 kg ustalony w porozumieniu światowych mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

Prezydent Donald Trump wycofał USA w 2018 roku z paktu nuklearnego z Iranem, jednak pozostałe mocarstwa, które sygnowały te umowę, chcą ją utrzymać w mocy. Jest to bardzo trudne, bo Waszyngton nałożył sankcje na Iran i grozi takimi retorsjami wszystkim krajom i podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować. 

 

  Komentarze


  • Gość
   8 lipca, 06:20

   Amerykanie wspólnie z Europa zniszczyli praktycznie cały bliski wschód gdzie panował niegdyś lad i porządek Iran jest kolejny na liście pretekst jak zawsze się znajdzie Amerykanie są mistrzami w manipulowaniu mają do dyspozycji rezimowe media.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama