Menu

Londyn: "Śmiertelne powietrze" zwiększa ryzyko zgonu

Londyn: "Śmiertelne powietrze" zwiększa ryzyko zgonu
Powietrze w Londynie jest przyczyną wielu chorób. (Fot. Getty Images)
Ryzyko śmierci z powodu długotrwałego kontaktu z toksycznym powietrzem w Londynie wzrosło już drugi rok z rzędu, pomimo licznych rządowych inicjatyw, które miały na celu poprawę stanu środowiska.
Reklama

Wskaźnik śmiertelności związany z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza wzrósł z 6,4 proc. w 2016 r. do 6,5 proc. w 2017 r. - poinformował organ Public Health England.

Jak zauważają media, jeszcze w 2015 r. wskaźnik ten wynosił "tylko" 5,6 proc., a od 2010 r. systematycznie spadał. Dane te sugerują więc, że pomimo licznych inicjatyw, skala problemu rośnie.

Aktywiści twierdzą, że dane te są potwierdzeniem zagrożeń wynikających z życia w toksycznym środowisku. Analiza pokazuje również, że ogólna śmiertelność wzrosła w 3 na 4 londyńskich gminach. W większości przypadków do zanieczyszczenia organizmu dochodzi poprzez wdychanie mikroskopijnych cząstek PM2.5, które wytwarzają m.in. silniki wysokoprężne czy elektrownie węglowe.

Zarówno brytyjski rząd, jak i lokalne władze, podejmują wysiłki, aby zmniejszyć skalę zanieczyszczenia. (Fot. Getty Images)

Wskaźnik śmiertelności wzrósł w sumie w 24 gminach, w 8 utrzymał sie na tym samym poziomie, a spadł jedynie w jednej - Merton.

Najwyższy wskaźnik śmiertelności z powodu zanieczyszczeń odnotowuje się w City, gdzie wzrósł z 6,8 proc. do 7,1 proc. Naukowcy ostrzegają, że drobne zanieczyszczenia pyłowe są szczególnie niebezpieczne, ponieważ toksyczne pyłki mogą być wchłaniane głęboko do płuc, a następnie przenikają do krwiobiegu - przyczyniając się do chorób serca, płuc, raka i nasilenia astmy.

"To jest przerażające. Ile więcej dowodów potrzebujemy, że nasze brudne powietrze rujnuje zdrowie londyńczyków?" - skomentowała doniesienia Caroline Russell, członkini Partii Zielonych w London Assembly.

  Komentarze
  • Drakus
   16 czerwca, 05:15

   W najbliższym czasie wszyscy musimy wykazać się inteligencją i dogadać pomiędzy sobą żeby zadbać o Naszą planetę. Wiemy jak to zrobić musimy tylko chcieć, w przeciwnym razie czeka nas samozagłada od zmian klimatycznych, chorób i śmieci. Wszyscy muszą wpłynąć na Rządy, które wybierają, aby ich priorytetem było bezpieczne życie dla Naszych pokoleń. Wszyscy to wiedzą, ale ludzie nadal wolą się zbroić. W wyborach wybierajmy tych, którzy Nam pomogą jest ich coraz więcej.

  • Gość
   16 czerwca, 23:42

   diesle i koniec tematu. Włączając w to autobusy zatrzymujące się co kila metrów oraz głupie progi zwalniające wszędzie, przed którymi się hamuje a po których przyspiesza. Polecam zastać rowerzystą na jakiś czas by to samemu ocenić

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama