Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Londyn: Polscy ministrowie MON i MSZ z wizytą w POSK-u

Londyn: Polscy ministrowie MON i MSZ z wizytą w POSK-u
Polscy ministrowie z wizytą w POSK-u. (Fot. MR/Londynek.net)
Minister obrony Antoni Macierewicz i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkali się dziś rano z dziennikarzami w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym tuż przed spotkaniem ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami, Borisem Johnsonem i Michaelem Fallonem.
Reklama

W czasie krótkiego spotkania z polskimi mediami, ministrowie poinformowali m.in. o planach rozmów, które odbędą się dziś po południu w ramach tzw. kwadrygi.

Głównym tematem rozmów, wbrew oczekiwaniom Polonii, nie będą prawa obywateli Polski po Brexicie, a szeroko rozumiana współpraca w zakresie bezpieczeństwa i wymiany gospodarczej.

Jak przekazał minister Waszczykowski, Wielka Brytania jest ważnym sojusznikiem Polski. Współpraca Polaków z Brytyjczykami przyczynia się nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie, ale ma istotny wkład w rozwój i modernizację polskiego wojska.

Minister Macierewicz podkreślił fakt, że oba kraje dzielą podobne spostrzeżenia odnośnie zagrożeń i sposobów radzenia sobie z nimi. Zwrócono uwagę m.in. na wypowiedzi brytyjskiego ministra obrony narodowej, który wielokrotnie uznawał Rosję za największe zagrożenie dla porządku świata.

Polski szef MON zapowiedział również chęć nawiązania współpracy z Brytyjczykami w zakresie przemysłu wojskowego - m.in. rakietowego czy lotniczego.

Polski szef MSZ, zapytany wprost o to, czy jest w stanie wynegocjować dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii jakiekolwiek gwarancje, odpowiedział, że za negocjacje odpowiada ze strony UE Michel Barnier, który ma silny mandat, aby to robić. Dodał, że polski rząd będzie interweniował tylko wtedy, jeśli uzna, że efekty prowadzonych przez niego negocjacji będą niekorzystne dla Polaków.

Ministrów zapytano również o wsparcie Donalda Tuska przy negocjowaniu praw dla polskich imigrantów. Przedstawiciele polskiego rządu jednogłośnie uznali, że nie ma takiego wsparcia w jakiekolwiek formie.

Po spotkaniu z dziennikarzami minister Waszczykowski podziękował lokalnej Polonii za wkład w rozwój Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie.

W dalszych planach wizyty polskich polityków, poza spotkaniem z brytyjskimi ministrami, jest m.in. wręcznie odznaczenia polskiemu lotnikowi Franciszkowi Kornickiemu. Nagrodę odbierze jego syn z rąk samego szefa MON.

 

  Komentarze


  • Obiektywny
   12 października 2017, 13:39

   PiS to komunisci !. Kto wpuszacza komunistow do demokratycznego kraju !.

  • Ehhhh
   12 października 2017, 14:23

   Żebym wiedziała,ze ten szpieg będzie w Londynie!!!!!
   Obiektywny--- PiS to PZPRPIS.

  • THC
   13 października 2017, 07:55

   Przyjechali po torby w krate.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2018
  GBP 4.837 złEUR 4.303 złUSD 3.682 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama