Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Londyn: "Ciężkie" powietrze w metrze. Najgorsza Northern Line

Londyn: "Ciężkie" powietrze w metrze. Najgorsza Northern Line
Najwyższe stężenie PM2,5 (małe cząsteczki związane z problemami zdrowotnymi) miały stacje na linii Northern. (Fot. Getty Images)
Naukowcy biją na alarm: stężenie zanieczyszczeń w powietrzu w londyńskim metrze jest 30 razy wyższe niż na ruchliwych ulicach brytyjskiej stolicy. O niepokojących danych na ten temat poinformował 'The Guardian'.
Reklama

Testy Committee on the Medical Effects of Air Pollutants (COMEAP) wykazały, że najwyższe stężenie PM2,5 (małe cząsteczki związane z problemami zdrowotnymi) w powietrzu miały stacje na linii Northern.

Na peronach stacji Hampstead, kóra w całej siatce metra znajduje się najniżej pod ziemią zarejestrowano średnio 492 mikrogramów PM2,5 na metr sześcienny (μg/m3) powietrza. Dla porównania, na drogach brytyjskiej stolicy ten wskaźnik wynosi przeciętnie 16 μg/m3.

Sytuacja w metrze Londynie jest zła ze względu na jego wiek i głębokość tuneli. (Fot. Getty Images)

Dotychczas niepublikowane wyniki badań ekspertów z King's College London zostały uwzględnione w raporcie COMEAP, zamówionym przez TfL. Z analizy wynika, że za niepokojącą sytuację w londyńskim metrze odpowiada jego wiek i głębokość tuneli.

Pasażerowie są narażeni na taką samą koncentrację cząstek stałych w ciągu godziny, jak podczas całego dnia spędzonego w Londynie nad ziemią. Podczas podróży autobusem, która zwykle trwa dwa i pół raza dłużej, do płuc podróżnych trafia jedna trzecia tego, co w czasie jazdy podziemną koleją.

COMEAP zaznacza, że konieczne są dalsze badania nad toksycznością pyłu wdychanego przez pasażerów metra. Pył ten jest cięższy i więcej w nim metali niż w przypadku mniejszych cząstek na bazie węgla w powietrzu nad ziemią.

Jednak profesor Frank Kelly, przewodniczący COMEAP, podkreśla, że londyńczycy powinni nadal używać tego środku transportu ze względu na stosunkowo krótki czas spędzony pod ziemią i brak dowodów na szkodliwe skutki. "Pasażerowie powinni po prostu normalnie korzystać z metra, dopóki lepiej nie zrozumiemy ryzyka związanego z zanieczyszczeniem powietrza" - podsumowuje ekspert.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.07.2019
  GBP 4.721 złEUR 4.248 złUSD 3.787 złCHF 3.857 zł

  Sport


  Reklama