Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Potężny protest przeciwko cięciom w służbie zdrowia

Londyn: Potężny protest przeciwko cięciom w służbie zdrowia
Marsz został zorganizowany przez pracowników służby zdrowia i największe związki zawodowe. (Fot. Getty Images)
Ok. 250 tys. osób protestowało wczoraj w Londynie przeciwko cięciom w budżecie brytyjskiej służby zdrowia. W ubiegłych miesiącach lekarze i pielęgniarki skarżyli się na brak środków na leczenie zwiększonej z powodu zimy liczby pacjentów.
Reklama
Reklama

Według organizatorów, w marszu ulicami Londynu wzięło udział około 250 tys. osób. Brytyjska policja metropolitalna nie publikuje swoich statystyk, ale media poinformowały o "tysiącach protestujących", którzy zakończyli protest przed siedzibą szefowej rządu Theresy May na Downing Street.

Marsz został zorganizowany przez pracowników służby zdrowia i największe związki zawodowe, otrzymał także wsparcie ze strony opozycyjnej Partii Pracy. Jej lider Jeremy Corbyn oskarżył rządzącą krajem Partię Konserwatywną, że ponosi odpowiedzialność za wywołanie kryzysu w służbie zdrowia ze względu na cięcia budżetowe.

"Pomimo wszystkich dowodów - pacjentów, którzy otrzymują pomoc lekarską na korytarzach, ludzi umierających w karetkach pogotowia i szpitali, które pilnie wymagają napraw - (torysi) odmawiają przyznania dodatkowych środków, których nasza służba zdrowia tak pilnie potrzebuje" - ocenił Corbyn w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Na początku stycznia ze względu na wyjątkowe obłożenie szpitali i zwiększony napływ pacjentów w okresie poświątecznym zdecydowano o odłożeniu o co najmniej miesiąc "dziesiątków tysięcy" zaplanowanych operacji.

Brytyjskie media donosiły od początku roku o przypadkach wielogodzinnych oczekiwań w izbach przyjęć, a także o opóźnieniach w przyjmowaniu karetek z pacjentami z braku wystarczającej liczby dostępnych pracowników. Wiele przychodni prosiło również o nieprzychodzenie w celu uzyskania pomocy lekarskiej poza wyjątkowo poważnymi przypadkami.

Zgodnie z wytycznymi brytyjskiej służby zdrowia (NHS) szpitale powinny udzielić pomocy 95 proc. osób w izbie przyjęć w ciągu czterech godzin. Według najnowszych danych ponad 90 proc. placówek nie spełnia jednak obecnie tych kryteriów.

Według ubiegłorocznej analizy opublikowanej w "British Medical Journal" Wielka Brytania przeznaczyła w 2015 roku na służbę zdrowia 9,9 proc. PKB.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama