Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Liz Truss wzywa Rishiego Sunaka do obniżenia podatków w kraju

Liz Truss wzywa Rishiego Sunaka do obniżenia podatków w kraju
Liz Truss opisała także kulisy swojej krótkiej, trwającej 45 dni kadencji. (Fot. Getty Images)
Rishi Sunak powinien obniżyć podatki, zmniejszyć podwyżki świadczeń, podnieść wiek emerytalny i opóźnić dążenie kraju do zerowej emisji zanieczyszczeń - uważa była brytyjska premier Liz Truss. Rok po swoim odejściu z Downing Street dodała, że 'będzie stanowczo bronić polityki, którą próbowała wdrożyć w czasie 45 dni swojego urzędowania'.

Reklama
Reklama

Była brytyjska premier Liz Truss wygłosiła przemówienie na wydarzeniu zorganizowanym przez zespół ekspertów i rządowych doradców z Institute for Government. Była to jedna z nielicznych okazji, gdy wypowiedziała się ona na temat swojej krótkiej, trwającej zaledwie 45 dni kadencji.

"Niektórzy twierdzą, że się spieszyliśmy. Spieszyliśmy się jednak, ponieważ wyborcy chcieli zobaczyć wyniki. Wiedziałam, że - biorąc pod uwagę skalę oporu i brak czasu na przygotowanie - nie wszystko będzie idealne" - oznajmiła.

Nawiązała tym samym do wdrożonego przez siebie tzw. mini budżetu, czyli szeregu zmian, wśród których największą była obniżka podatków o łącznej wartości 45 mld funtów. Zdaniem byłej premier, "establishment gospodarczo-polityczny nie był gotowy na taki krok".

Premier przyznała, że jej komunikacja z wyborcami "mogła być lepsza, a same wdrażanie zmian - lepiej dopracowane". Oceniła jednak, że ostatecznie i tak nic by się nie zmieniło, ponieważ "potężna siła składająca się z elity gospodarczej i politycznej, korporacjonistów, części mediów, a także części konserwatywnych posłów sprzeciwiała się jej pomysłom".

Liz Truss argumentowała jednak, że gdyby obniżki podatków przeszły przez Izbę Gmin "w dłuższej perspektywie zwiększyłyby dochody państwa".

Była premier zaapelowała do Rishiego Sunaka, aby jak najszybciej "przywrócił zakupy bez VAT dla turystów" oraz zniósł podatek od nieoczekiwanych zysków dla firm z branży energetycznej.

Posłowie wszystkich partii - włączając w to partię samej Liz Truss - krytycznie odnieśli się do wypowiedzi polityk.

"Liz Truss wygłaszająca przemówienie na temat wzrostu gospodarczego przypomina podpalacza, który wygłasza przemówienie o bezpieczeństwie przeciwpożarowym" - oceniła wiceszefowa Liberalnych Demokratów Daisy Cooper.

"Minął rok, odkąd Liz Truss przedstawiła swój budżet. Cieszę się, że w tym roku nie jest za niego odpowiedzialna" - dodał polityk torysów Damian Green.

Laburzyści z kolei podtrzymują stanowisko, aby odebrać Liz Truss - i wszystkim urzędnikom z czasów, gdy była premierem - jakiekolwiek przywileje, które wówczas zyskali i z których to mogą korzystać do dziś. Truss - jako była premier - może m.in. do końca życia liczyć na wsparcie w wysokości £115 tys. rocznie.

Czytaj więcej:

Eksperci: Brexit "będzie trwać wiecznie"

Brexit: Ministrowie rezygnują z terminu zniesienia obowiązujących w UK przepisów unijnych

Premier Sunak częściej niż poprzednicy lata po kraju, zamiast jechać pociągiem

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace ustąpił ze stanowiska, zastąpi go Grant Shapps

Rishi Sunak: Nie pozwolimy Chinom na ingerowanie w naszą demokrację

  Komentarze
  • Matt Londonist
   18 września, 18:40

   Tja ktos musi itrzymac pontonowcow.

  • Prezes Dyzma
   19 września, 09:13

   Totalnie powaliło kobietę. Wystarczy obniżyć wiek emerytalny,zmienić System wypłat miesięcznych na tygodniówki żeby ożywić gospodarkę,zmienić stopy kredytów na niższe, wprowadzić programy na otwarcie biznesu ,ulgi podatkowe dla początkujących, zwolnić z podatku mlodIerz do 25 roku życia. Zwolnić z podatku niektóre produkty rolne .....itd .Kobieta swoim postulatem dąży do zapaści gospodarczej ,nie ma pojęcia co mówi. Socjalna pomoc powinna być zredukowana do minimum ,a nie tak jak teraz ludzie siedzą w domach i żyją na koszt podatnika ,nie tendy droga .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.10.2023
  GBP 5.3183 złEUR 4.6091 złUSD 4.3634 złCHF 4.7869 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama