Liga włoska: Derby Rzymu dla Lazio, derby Italii - dla Juventusu

Juventus kontynuuje serię ligowych zwycięstw. (Fot. Getty Images)
Lazio pokonało w derbach stolicy Romę 1:0, a Juventus wygrał z Interem 2:0 w niedzielnych hitach 13. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Włoch. Liderem jest Napoli, które ma przewagę sześciu punktów nad AC Milan.

Zwycięską bramkę w prestiżowych derbach Rzymu na Stadio Olimpico po upływie niespełna dwóch kwadransów zdobył Felipe Anderson. Brazylijski pomocnik wykorzystał fatalny błąd, przy wyprowadzeniu piłki z pola karnego, swojego rodaka Rogera Ibaneza.

Reprezentant Polski Nicola Zalewski zagrał w podstawowym składzie Romy i został zmieniony w 73. minucie przez Andreę Belottiego.

Lazio po 41. zwycięstwie w derbach Wiecznego Miasta awansowało na trzecie miejsce w tabeli. Ma 27 punktów, o dwa mniej niż broniący tytułu Milan i osiem mniej niż prowadzące Napoli.

W Turynie Juventus, w składzie z bramkarzem Wojciechem Szczęsnym i Arkadiuszem Milikiem, podejmował w spotkaniu określanym jako "derby Italii" Inter Mediolan.

Do przerwy zdecydowanie więcej z gry mieli goście, którzy zaprzepaścili trzy dogodne sytuacje. Po drugiej stronie boiska osamotniony Milik nie sprawiał żadnego zagrożenia dla bramki bronionej przez Andre Onanę. W tym okresie piłkarze "Juve" nie oddali ani jednego celnego strzału.

Sytuacja diametralnie zmieniła się zaraz po wznowieniu gry. Serb Filip Kostic przeprowadził długi rajd po lewej stronie boiska, a jego podanie wykorzystał Adrien Rabiot. To trzecie trafienie Francuza w tym sezonie. Po chwili mogło być 2:0, ale sędzia nie uznał gola brazylijskiego obrońcy Danilo.

Napór turyńczyków nie ustawał. Po kolejnej składnej akcji gospodarzy i asyście Kostica wynik w finałowych minutach ustalił Nicolo Fagioli.

Porażka przerwała serię czterech ligowych zwycięstw Interu. Z kolei trener "Starej Damy" Juve Massimiliano Allegri może przyjmować gratulacje po czwartej wygranej z rzędu bez straty gola. W każdym z tych spotkań czyste konto zachował Szczęsny. Juventus z siedmioma straconymi golami może się pochwalić najszczelniejszą defensywą w Serie A.

Ekipa z Turynu jest piąta z dorobkiem 25 punktów, a Inter siódmy z 24.

Lider z Neapolu w meczu z drugą przed tą kolejką Atalantą wygrali w Bergamo 2:1.

Piłkarze Napoli od początku września wygrali wszystkie mecze we włoskiej ekstraklasie. Ostatni raz ta sztuka nie udała im się 31 sierpnia, gdy zremisowali 1:1 z Lecce. Natomiast od początku sezonu nikt ich we Włoszech nie pokonał.

Z kolei Milan pokonał Spezię 2:1. W ekipie gości całe spotkanie rozegrali Bartłomiej Drągowski i Jakub Kiwior, a od 54. minuty występował Arkadiusz Reca.