Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Liczba osadzonych w aresztach śledczych w Anglii i Walii najwyższa od 50 lat

Liczba osadzonych w aresztach śledczych w Anglii i Walii najwyższa od 50 lat
Liczba osadzonych przebywających w więzieniach bez wyroku, stale rośnie. (Fot. Getty Images)
System wymiaru sprawiedliwości w Anglii i Walii nie jest efektywny w obliczu stale rosnącej liczby osadzonych w aresztach śledczych. Osiągnęła ona najwyższy poziom od 50 lat - ostrzegają brytyjscy posłowie.
Reklama
Reklama

Komisja sprawiedliwości Izby Gmin twierdzi, że przyczyną tego wzrostu i wydłużenia czasu spędzanego w areszcie śledczym są zaległości w sądach i brak odpowiedniej pomocy ze strony instytucji społecznych osobom, które tego wymagają.

W opublikowanym ostatnio raporcie komisja wskazuje, że osadzeni w aresztach śledczych napotykają problemy porównywalne do tych, z jakimi zmaga się populacja więźniów przebywających w zakładach karnych. Chodzi o problemy ze zdrowiem psychicznym, uzależnieniami i utrzymywaniem kontaktów z rodziną. Osoby te nie otrzymują wystarczającego wsparcia - zarówno w więzieniu, jak i po wyjściu na wolność.

Komisja skrytykowała fakt, że nawet ci, którzy zostali uznani za niewinnych w procesach sądowych, po zwolnieniu z aresztu śledczego i wyjściu na wolność nie mogą liczyć na żadne wsparcie - takie jak np. przesiedlenie.

Więźniowie przebywający w areszcie tymczasowym, z których wielu zostaje uznanych za niewinnych, często przebywają tam dłużej niż ustawowy limit sześciu miesięcy. Ostatnie dane pokazują, że 770 więźniów było przetrzymywanych w areszcie tymczasowym w oczekiwaniu na proces przez ponad dwa lata. Jednocześnie całe więzienia stają się z założenia przeznaczane wyłącznie dla takich właśnie osadzonych - czytamy w sprawozdaniu.

Komisja wyraziła zaniepokojenie wysoką liczbą kobiet przebywających w aresztach śledczych, mimo że często stanowią one niewielkie zagrożenie dla społeczeństwa, a wiele z nich ostatecznie nie otrzymuje nawet kary pozbawienia wolności.

Aby zredukować liczbę osób przebywających w aresztach tymczasowych, posłowie wezwali do częstszego korzystania z alternatywnych rozwiązań nie wymagających pozbawienia wolności oraz do przyspieszenia terminów rozpraw, lecz wyrazili obawy, że liczba ta może jeszcze wzrosnąć w wyniku zwiększenia liczby policjantów i powrotu do liczby przestępstw notowanych przed pandemią.

W osobnym raporcie opublikowanym w poniedziałek, brytyjski Inspektorat Więziennictwa (HMIP) podkreślił, że zakład karny, który zwalnia miesięcznie do dwóch przestępców seksualnych wysokiego ryzyka, nie przygotowuje więźniów do efektywnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Inspektorzy są zaniepokojeni faktem, że co piąty więzień opuszcza zakład, w którym przebywa około 1 000 więźniów - z których prawie wszyscy byli skazani za przestępstwa seksualne - bez stałego miejsca zamieszkania. Tylko 30 więźniów ukończyło program resocjalizacji dla osób skazanych za przestępstwa seksualne.

Rzecznik ministerstwa sprawiedliwości wyjaśnił, że wszyscy osadzeni w aresztach mogą uzyskać dostęp do edukacji, leczenia farmakologicznego i wsparcia psychicznego. Rząd zwiększył to wsparcie poprzez przeszkolenie ponad 25 000 pracowników w zakresie zapobiegania samobójstwom i samookaleczeniom.

Czytaj więcej:

Spaniel George dostał w brytyjskiej Izbie Lordów prestiżową nagrodę za swoją pracę z więźniami

Francja: Rekordowe przeludnienie w więzieniach

Londyn: Policjant przyznał się do 49 przestępstw, w tym 24 gwałtów

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama