Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Latające maszyny Leonarda da Vinci na lotnisku w Rzymie

Latające maszyny Leonarda da Vinci na lotnisku w Rzymie
Wystawa może pobić rekordy popularności... (Fot. Facebook/Aeroporti di Roma: Fiumicino - Ciampino)
Maszyny latające według projektu Leonarda da Vinci można oglądać do stycznia przyszłego roku na rzymskim lotnisku Fiumicino, które nosi imię artysty i wynalazcy. Niecodzienną wystawę w dwóch terminalach zorganizowano z okazji 500. rocznicy jego śmierci.
Reklama

W terminalach 1 i 3 międzynarodowego portu lotniczego, jednego z największych w Europie, pasażerowie mogą zobaczyć wystawę "Skrzydła Leonarda. Geniusz i lot". Ustawione tam zostały machiny wykonane absolutnie wiernie, jak zapewniono, według rysunków artysty z Toskanii, zmarłego 2 maja 1519 roku.

Jest tam między innymi latający statek zbudowany na podstawie sugestywnego rysunku mistrza renesansu czy maszyna, którą uważa się za prototyp szybowca. Najbardziej imponująca prezentacja to sylwetka "latającego człowieka" ze skrzydłami o rozpiętości 11 metrów. Gdy się go ogląda, słychać wokół odgłos trzepotu skrzydeł.

Wystawę będzie można oglądać do stycznia przyszłego roku. (Fot. Facebook/Aeroporti di Roma: Fiumicino - Ciampino)

Wystawieniu ogromnych konstrukcji towarzyszy też ekspozycja multimedialna, dzięki której można porównać repliki z rysunkami autora oraz zapoznać się z jego Traktatem o locie ptaków, czyli zbiorem notatek i obserwacji, a także analiz mechanicznych na temat oporu powietrza, jego prądów, wpływu wiatru.

Obserwując lot ptaków zafascynowany nim Leonardo da Vinci opracował też, jak się przypomina, swoisty pierwowzór spadochronu, a swój pomysł opisał następująco: "służy do rzucania się w dół bez żadnego uszczerbku".

Otwarta uroczyście wystawa pobije, jak się zauważa, rekordy popularności, bo zorganizowana została w terminalach odwiedzanych każdego dnia przez tysiące ludzi z całego świata.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama