Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Księżna Yorku: "Wróciłam do Polski jak do domu"

Księżna Yorku: "Wróciłam do Polski jak do domu"
Księżna Yorku posłuchała rady babci i udała się do Polski, aby "zrobić coś pożytecznego". (Fot. Getty Images)
Wróciłam do Polski i do Zabrza jak do domu – przekazała księżna Yorku Sarah Ferguson podczas odwiedzin w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Reklama
Reklama

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest jednym z czołowych w Polsce i w Europie ośrodków transplantacji serca i płuc, leczący także chorych na mukowiscydozę, których w szczególny sposób wspiera księżna. Jest też ambasadorką British Heart Foundation.

Sarah Ferguson spotkała się w Zabrzu z lekarzami i dziećmi po przeszczepach, wśród których są też osoby chorujące na mukowiscydozę.

"Jestem szczęśliwa, że tu jestem. Jadąc tu, rozmawiałam z córką przez telefon. Jesteś w domu - powiedziała – i tak się czuję" – oznajmiła była małżonka księcia Andrzeja.

Wspominała, jak na początku lat 90. babcia udzieliła jej rady: jeśli ciężko ci żyć, idź i zrób coś pożytecznego. Wkrótce potem znalazła się w Polsce i odwiedziła szpital w Zabrzu.

"Usłyszałam tam bardzo głośno płaczące dziecko, to była Ania – nigdy jej nie zapomnę – która płakała z bólu. Pielęgniarka powiedziała mi, że nie są w stanie skutecznie pomóc wszystkim dzieciom, bo nie mają leków i narzędzi. Przez wzgląd na moją babcię i na Anię zdecydowałam, że muszę wesprzeć ten zespół i dzieci z Polski, założyłam fundację Children in Crisis. W pewnym sensie Polacy uratowali mi wtedy życie. Jeżdżę teraz po świecie i staram się być głosem tych, którzy tego potrzebują" – opowiadała księżna Yorku.

Po oficjalnej części spotkania Sarah Ferguson rozmawiała z dziećmi po przeszczepach i z ich rodzicami, siedząc na podłodze. Wypytywała o historię ich choroby, o to, jak się teraz czują i jakie mają plany na przyszłość. "Musisz mieć teraz nowe życie" – oznajmiła do chłopca, który niedawno otrzymał nowe serce.

"Wszystko co robicie w tym szpitalu, i jako naród, daje nadzieję wielu ludziom" – podkreśliła, wspominając wielu polskich przyjaciół i współpracowników.

Lekarze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w tym jego dyrektor prof. Marian Zembala, opowiadali z kolei o swoich stażach w Wielkiej Brytanii, które pomogły im zdobyć bezcenną wiedzę i umiejętności. "Potem to my szkoliliśmy kolegów z Ukrainy czy z Kosowa" – zaznaczył prof. Zembala.

Księżnej Yorku towarzyszyła podczas wizyty w Śląskim Centrum Chorób Serca pracująca dawniej w tej placówce, a obecnie mieszkająca w Londynie dr Gabriela Mercik. Również w Rudach Raciborskich z udziałem księżnej otwarto założoną przez dr Mercik klinikę medycyny estetycznej "Dr. Gabriela Clinic". W programie wizyty brytyjskiej arystokratki w Polsce jest też udział w koncercie charytatywnym Fundacji "MukoHelp" i związana z tym wizyta w Jarosławiu.

Pochodząca z arystokratycznej rodziny Sarah Ferguson była w latach 1986-1996 żoną syna królowej Elżbiety II, Andrzeja. Para doczekała się dwojga córek. 

Czytaj więcej:

Księżniczka Eugenia wyszła za mąż

Książę Andrzej oficjalnie oskarżony o wykorzystywanie seksualne

Prawnicy: Książę Andrzej nie może się ukrywać za murami pałacu

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama