Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kryzys mieszkaniowy w UK napędza boom na rynku magazynów samoobsługowych

Kryzys mieszkaniowy w UK napędza boom na rynku magazynów samoobsługowych
Self-storage jest przydatny wszystkim tym, którzy nie potrafią rozstać się z rzeczami, na które brakuje im miejsca... (Fot. Getty Images)
'Rosnący konsumpcjonizm i podyktowana sentymentami niechęć do pozbywania się przedmiotów powodują, że magazyny samoobsługowe w kraju są na krawędzi generowania miliarda funtów zysku rocznie' - informuje 'The Guardian' w oparciu o najnowsze dane z rynku. Jak zauważają dziennikarze, łączna liczba oddanych do przechowalni rzeczy 'mogłaby wypełnić cały pałac Buckingham aż 60 razy'.
Reklama
Reklama

Samoobsługowe magazyny na Wyspach (tzw. self-storage) okazują się znacznie tańsze niż wynajem własnego pomieszczenia do przechowywania rzeczy czy po prostu przeniesienie się do większego domu.

Biznes związany z przechowalniami rzeczy doskonale zdaje sobie z tego sprawę - m.in. z tego powodu obecnie planowane jest otwarcie 280 nowych magazynów - zwiększając tym samym ich łączną liczbę o 10 proc.

Według oficjalnych statystyk grupy Self Storage Association UK, w 2022 r. gospodarstwa domowe i firmy w Wielkiej Brytanii zgromadziły wystarczająco dużo dodatkowych przedmiotów w jednostkach magazynowych, aby zająć łącznie 185 000 metrów kwadratowych.

Same firmy magazynowe - w tym Big Yellow czy Safestore - odnotowały dzięki temu wzrost dochodów o 6,5 proc. do 990 mln funtów.

Jak zauważa "The Guardian", istnieje coraz więcej oznak świadczących o tym, że korzystanie z magazynu samoobsługowego staje się rutynową częścią miejskiego życia dla setek tysięcy ludzi na Wyspach. Świadczy o tym choćby to, że aż dwie trzecie klientów używa boksów magazynowych od co najmniej dwóch lat, a kolejne 16 proc. - od pięciu lat.

Magazyny samoobsługowe zyskują na popularności nie tylko wśród osób, które zgromadziły zbyt wiele przedmiotów. Ich popularność rośnie również wśród sprzedawców internetowych, którzy prowadzą biznes z domu i nie mają fizycznej możliwości składowania wszystkich produktów. 

Korzystanie z samoobsługowych magazynów staje się częścią życia w dużych miastach. (Fot. Getty Images)

"Cudownie, prawda?" - komentuje na łamach "The Guardian" Kevin Prince, szef samoobsługowych magazynów Space Station. Swój pierwszy punkt otworzył w 1997 roku, a obecnie zarządza już 14 placówkami - i planuje otwarcie kolejnych 13. "Niech to trwa wiecznie" - dodaje.

Wysokie koszty i kurcząca się powierzchnia mieszkalna są kluczowymi czynnikami wzrostu popytu magazynów. Trend ten nie jest typowy dla Londynu - odnotowuje się go w każdym dużym mieście, w którym trwa kryzys związany z kosztami najmu. Właśnie m.in. z tego powodu, samoobsługowe magazyny największą popularnością cieszą się np. w Kalifornii czy Nowym Jorku.

Czytaj więcej:

Nabywcy nieruchomości w UK płacą w tym roku średnio o 200 GBP miesięcznie wyższe raty kredytu

Partia Pracy chce wyższych podatków dla zagranicznych nabywców nieruchomości w UK

Rząd UK przygotowuje rewolucję w najmie. Co zmieni ustawa Renters Reform Bill?

Nieuzasadnione eksmisje w Anglii będą zakazane dzięki reformie sektora najmu nieruchomości

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama