Kraków przystępuje do programu UNICEF "Miasto przyjazne dzieciom"
Podpisanie dokumentu wieńczy dwuletnie starania Krakowa na rzecz dołączenia do tego międzynarodowego programu.
Czy Kraków stanie się "Miastem przyjaznym dzieciom" okaże się za dwa lata. Do tego czasu miasto musi zrealizować przygotowany przez siebie i zaakceptowany przez UNICEF plan działań na rzecz najmłodszych.
Kraków zobowiązał się m.in. do kontynuowania dotychczasowych działań na rzecz dzieci, w tym włączanie ich w życie społeczne miasta, a także do wdrażania "Konwencji o prawach dziecka" na poziomie lokalnym.
@krakow_pl dołączył dzisiaj do programu #UNICEF ‘Miasto Przyjazne Dzieciom’. Dokument, podpisany dzisiaj z Prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim, pozwoli nam wspólnie podjąć wyzwanie długofalowego podnoszenia jakości i warunków życia najmłodszych.@UNICEF_Poland @Radamiasta pic.twitter.com/UZoMGkiywY
— Renata Bem (@Renata_Bem_ED) September 26, 2023
Posiadanie tytułu "Miasta Przyjaznego Dzieciom" wiąże się z prestiżem. Takie miasto stara się zagwarantować najmłodszym jak najlepsze warunki życia i rozwoju oraz stara się uczynić ich pełnoprawnymi obywatelami, aktywnie uczestniczącymi w życiu społecznym.
Stolica Małopolski jest jednym z nielicznych w Polsce, gdzie liczba ludności wzrasta. Według oficjalnych statystyk, 130 tys. mieszkańców miasta stanowią osoby do 18. roku życia. Obok seniorów jest to grupa, którą miasto stara się otoczyć największą troską.
Projekt UNICEF „Miasto przyjazne dzieciom" jest realizowany w ponad 4 tys. miastach w 45 krajach, a Kraków jest piątym miastem w Polsce, które podpisało porozumienie.