Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Koronawirus pozostaje na skórze dłoni do 9 godzin

Koronawirus pozostaje na skórze dłoni do 9 godzin
Po umyciu dłoni żelem do dezynfekcji cząsteczki SARS-CoV-2 znikają po 15 minutach. (Fot. Getty Images)
Japońscy naukowcy ustalili, że wirus SARS-CoV-2 może pozostawać na skórze niemytych dłoni do 9 godzin. W tym czasie jest aktywny i ma potencjał do zakażania. Wyniki badania opublikowano w naukowym piśmie 'Clinical Infectious Diseases'.
Reklama
Reklama

Badacze z akademii medycznej w japońskim Kioto dostarczyli kolejnego dowodu na to, że kluczowym działaniem w walce z epidemią COVID-19 jest częste mycie rąk i dezynfekowanie ich preparatami, które zawierają alkohol. W trakcie swojego badania japońscy naukowcy wykazali, że koronawirus może pozostawać na dłoniach ludzkich kilkakrotnie dłużej niż wirus grypy typu A, który utrzymuje się na skórze przez niemal 2 godziny.

Naukowcy doszli do tych wniosków dzięki badaniom, podczas których obecność SARS-CoV-2 sprawdzali na dłoniach osób zmarłych na Covid-19 (w pierwszej dobie po zgonie). Obecność cząstek wirusa dostrzegano nawet po 9 godzinach.

Autorzy badania zauważają, że najdłużej, bo aż 11 godzin, koronawirus utrzymywał się na skórze w postaci kropelek śliny. Umieszczając je tam - i badając czas obecności - naukowcy symulowali w ten sposób sytuację, w jakiej może się znaleźć skóra pacjenta chorego na Covid-19, który kaszle.

"Nasze badanie dowodzi, że w walce z epidemią koronawirusa kluczowa jest dbałość o higienę dłoni i częste ich mycie" - napisali we wnioskach autorzy badania. Wskazali oni też, że najskuteczniejsze w walce z wirusem są żele do dezynfekcji rąk, zawierające co najmniej 80 proc. alkoholu. Po umyciu nimi dłoni cząsteczki SARS-CoV-2 znikają po 15 minutach.

Japońscy naukowcy zastrzegają, że wskazanie czynników decydujących o czasie pozostawania koronawirusa na skórze dłoni wymaga dalszych badań, które uwzględnią wilgotność otoczenia i temperaturę. "Badania takie mogą dać odpowiedź na to, jakie czynniki wpływają na czas życia koronawirusa na skórze i innych powierzchniach" - podsumowali autorzy studium.

Hiszpański dziennik "El Mundo" przypomniał dotychczas wykonane badania, z których wynika, że koronawirus utrzymuje się 4 godziny na powierzchniach z miedzi, dobę na papierze, i nawet do trzech dni na powierzchni plastiku. 

Czytaj więcej:

Eksperci z UK: Szczepionka szybko nie przywróci normalnego życia

Naukowcy: THC w marihuanie może pomóc w walce z koronawirusem

Reuters: W Europie ponad 100 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu jednego dnia

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama