Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Konserwatysta Poots nowym liderem północnoirlandzkiej partii DUP

Konserwatysta Poots nowym liderem północnoirlandzkiej partii DUP
Co dla Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii oznacza wybór Pootsa na szefa DUP? (Fot. Getty Images)
Nowym liderem Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) - największego ugrupowania w Irlandii Północnej - został wczoraj wybrany Edwin Poots, dotychczasowy minister rolnictwa i środowiska w tamtejszym rządzie.
Reklama
Reklama

Zastąpi on na stanowisku Arlene Foster, która pod koniec kwietnia zapowiedziała, że 28 maja zrezygnuje z roli liderki partii, zaś z końcem czerwca również z roli szefowej (pierwszej minister) północnoirlandzkiego rządu. Poots przed wyborami mówił, że nie chce kierować jednocześnie rządem prowincji, gdyż uważa, iż oba stanowiska powinny być rozdzielone.

55-letni Poots w przeprowadzonych wczoraj wyborach otrzymał 19 głosów, a jego jedyny rywal, Jeffrey Donaldson - 17. Były to pierwsze wybory lidera w 50-letniej historii DUP. Do głosowania uprawnieni byli tylko deputowani zasiadający z ramienia partii w Zgromadzeniu Irlandii Północnej oraz w brytyjskiej Izbie Gmin. Zastępczynią Pootsa wybrana została deputowana do Zgromadzenia Irlandii Północnej Paula Bradley.

Po ogłoszeniu wyników Poots oświadczył, że wybór na najwyższe stanowisko w partii jest dla niego ogromnym zaszczytem, a on sam liczy na "pozytywne relacje w całej Irlandii Północnej z partyjnymi kolegami, a także z osobami z innych partii". Podkreślił, że mieszkańcy Irlandii Północnej wykazali się "niezwykłą odpornością".

"Stoję tutaj bardzo dumny z tego, że obejmuję urząd lidera Demokratycznej Partii Unionistów, a to niesie ze sobą odpowiedzialność wobec całego unionizmu. Będę liderem unionistów, który będzie wyciągał rękę do innych liderów unionistów. Chcę, aby unioniści pracowali razem" - mówił.

Nowy lider od początku swojej kariery politycznej jest związany z DUP - partią, której jego ojciec był współzałożycielem. Był przeciwnikiem porozumienia wielkopiątkowego z 1998 r., które kończyło konflikt w Irlandii Północnej. Od 1998 r., gdy na mocy tego porozumienia przywrócono północnoirlandzki parlament, Poots jest deputowanym do Zgromadzenia. W przeszłości był w północnoirlandzkim rządzie ministrem środowiska, ministrem kultury oraz ministrem zdrowia, a funkcję ministra rolnictwa i środowiska objął w styczniu zeszłego roku.

Obaj kandydaci, którzy ubiegali się o przywództwo w DUP, odwoływali się do bardziej tradycyjnego elektoratu niż reprezentująca umiarkowane skrzydło Foster, ale spośród tych dwóch Poots uchodził za bardziej konserwatywnego i bardziej nieprzejednanego.

To zapowiada znacznie trudniejszą niż do tej pory współpracę w ramach rządu Irlandii Północnej, który zgodnie z porozumieniem wielkopiątkowym muszą wspólnie tworzyć największa partia unionistyczna i największa partia republikańska (od kilkunastu lat są to DUP i Sinn Fein).

Jednym z głównych punktów spornych między nimi był w ostatnich kilkunastu tygodniach protokół w sprawie Irlandii Północnej, który jest częścią umowy o warunkach Brexitu. Protokół stworzył faktyczną granicę celno-regulacyjną między Irlandią Północną a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa, co zdaniem unionistów zagraża obecnemu statusowi prowincji. Zbyt ugodowe stanowisko Foster w kwestii protokołu było przyczyną planowanego przez deputowanych DUP wniosku o wotum nieufności dla niej, który ona uprzedziła, zapowiadając rezygnację.

Czytaj więcej:

Sondaż BBC: Irlandia Północna nie będzie częścią UK za 25 lat

Ekspert: Irlandii Północnej grozi kolejny kryzys polityczny

Ekspert: Brexit powoduje, że stawiane będą pytania o status Irlandii Płn.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama