Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Koniec "rynku pracownika"? Liczba wakatów w kraju spadła we wszystkich kategoriach ogłoszeń

Koniec "rynku pracownika"? Liczba wakatów w kraju spadła we wszystkich kategoriach ogłoszeń
Znalezienie pracy w najbliższym czasie, może być trudniejsze. (Fot. Getty Images)
Liczba wakatów spadła w grudniu we wszystkich województwach i kategoriach ogłoszeń o pracy - wynika z Barometru Ofert Pracy. Zdaniem analityków na dalsze spadki narażone są m.in. zawody mocno uzależnione od stanu koniunktury gospodarczej, takie jak branża budowlana, nieruchomości czy handlowa.
Reklama
Reklama

Wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu Barometr Ofert Pracy jest przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W grudniu 2022 r. wskaźnik kolejny miesiąc z rzędu wyraźnie spadł - do 309,5 pkt (z 333,5 pkt w listopadzie).

Jak podkreślili analitycy, w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej wartość Barometru Ofert Pracy była mniejsza o 14,2 proc. Zauważyli, że pod koniec roku spadki nowych ofert pracy objęły wszystkie województwa i kategorie ogłoszeń o pracy.

Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w listopadzie ub.r. pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 5,2 proc. "Zegar rynku ofert pracy, oparty na zmianach bezrobocia i wakatów, zasygnalizował koniec sprzyjającej koniunktury na rynku" - zaznaczyli eksperci.

Ich zdaniem obecnie na dalsze spadki w największym stopniu narażonych jest kilka grup zawodów.

"Po pierwsze to zawody mocno uzależnione od stanu koniunktury gospodarczej, jak branża budowlana, nieruchomości czy handlowa. Następnie pracownicy o niskich kwalifikacjach - ze względu na prognozy spadku sprzedaży i co za tym idzie mniejszego zapotrzebowania na pracowników bezpośrednio produkcyjnych o ograniczonych unikatowych kompetencjach. W kolejnych kilku miesiącach dekoniunktury można jeszcze dodać zawody związane z rozwojem nowych produktów i usług ze względu na ograniczanie działalności inwestycyjnej i rozwojowej w ramach polityki cięcia kosztów. W późniejszym okresie innowacyjność będzie jednak atutem i szansą na wyjście z dekoniunktury" - ocenili.

Poinformowali, że w grudniu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, liczba ofert zatrudnienia w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła we wszystkich województwach. Relatywnie największe spadki odnotowano w woj. łódzkim, pomorskim oraz mazowieckim, zaś najmniejsze – w woj. opolskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim.

Na dalsze spadki ofert pracy w największym stopniu narażonych jest kilka grup zawodów, np. branża budowlana czy nieruchomości. (Fot. Getty Images)

"Patrząc z perspektywy całego roku, koniunkturalny spadek w największym stopniu dał się we znaki w woj. wielkopolskim oraz łódzkim, na skutek czego liczba wakatów w końcu 2022 r. była w tych regionach wyraźnie mniejsza niż przed rokiem. Spadki były najmniejsze w woj. podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Są to jednak regiony o najbardziej skostniałym rynku pracy, które słabiej reagują na koniunkturalne impulsy, zarówno te wzrostowe, jak i spadkowe" - podsumowali analitycy.

Dodali, że we wszystkich szerokich grupach zawodowych liczba wakatów zmalała do poziomu poniżej wartości obserwowanej przed rokiem.

"Grupa zawodów o kwalifikacjach ścisłych, która w okresie covidowym była motorem polskiego rynku pracy, obecnie charakteryzuje się największymi spadkami w zakresie liczby opublikowanych w internecie ofert pracy. Nieznacznie lepsza sytuacja występuje w zawodach fizycznych oraz tych związanych z kwalifikacjami z zakresu nauk społecznych i prawnych. Wyraźnie mniejsze spadki w stosunku do pozostałych grup ofert pracy występują obecnie w usługach, choć uprzednie wzrosty obserwowane w okresie odbudowy covidowej w tej grupie zawodów również były najmniejsze" – stwierdzili eksperci.

Czytaj więcej:

W Polsce będzie trudniej o pracowników? "Presja płacowa jest wysoka"

Ilu pracodawców w Polsce planuje redukcję etatów?

Ponad połowa Polaków uczy się języka obcego. Coraz więcej osób wybiera szkoły i kursy językowe

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama