Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Komisja Europejska chce ułatwić możliwość zawieszania ruchu bezwizowego

Komisja Europejska chce ułatwić możliwość zawieszania ruchu bezwizowego
UE chce zmienić przepisy o ruchu bezwizowym, by wzmocnić bezpieczeństwo. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska zaproponowała wczoraj przegląd obowiązującego mechanizmu zawieszającego zwolnienie z obowiązku wizowego. Chce ona możliwości łatwiejszego uruchamiania mechanizmu.
Reklama
Reklama

"Ruch bezwizowy przynosi znaczne korzyści gospodarcze, społeczne i kulturowe oraz promuje podróże i sektor turystyki. Przynosi on korzyści państwom członkowskim UE i krajom partnerskim. Polityka wizowa jest również ważnym narzędziem współpracy UE z krajami partnerskimi" - podkreśliła KE w opublikowanym komunikacie.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że "zmieniający się kontekst geopolityczny przyniósł nowe wyzwania związane z ruchem bezwizowym".

"W związku z tym istotne jest, aby UE była dobrze przygotowana do radzenia sobie z przypadkami nadużywania ruchu bezwizowego, takimi jak na przykład wzrost liczby przybywających osób o nieuregulowanym statusie ze względu na brak dostosowania do polityki wizowej UE, programy obywatelstwa dla inwestorów w państwach objętych ruchem bezwizowym lub zagrożenia hybrydowe, takie jak sponsorowane przez państwo instrumentalne traktowanie migrantów" - podkreśliła Komisja, uzasadniając propozycję rewizji obowiązującego mechanizmu zawieszającego zwolnienie z obowiązku wizowego.

Jak przypomniała KE, obecnie mechanizm ten może być uruchamiany jedynie w szczególnych przypadkach, na przykład nagłego i znacznego wzrostu nielegalnej migracji lub zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Proponowana zmiana obejmuje m.in. rozszerzenie podstaw do zawieszenia ruchu bezwizowego, by obejmowało niewystarczające dostosowanie do polityki wizowej UE, zagrożenia hybrydowe i funkcjonowanie programów obywatelstwa dla inwestorów.

Dodatkowo KE chce wzmocnienia swoich kompetencji w zakresie "monitorowania i sprawozdawczości w odniesieniu do wszystkich państw zwolnionych z obowiązku wizowego, w których zidentyfikowano wyzwania".

Wniosek Komisji będzie przedmiotem negocjacji w Parlamencie Europejskim i Radzie UE.

Czytaj więcej:

Komisja Europejska wyznaczyła sześciu "strażników dostępu" do usług online

W Parlamencie Europejskim debata o sprzedaży wiz Schengen: "Polski rząd poniósł fiasko"

Szef Rady Europejskiej: Unia znów będzie się rozszerzać

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama