Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kierowcy w UK mają problem. Producenci samochodów coraz częściej rezygnują z montażu kół zapasowych

Kierowcy w UK mają problem. Producenci samochodów coraz częściej rezygnują z montażu kół zapasowych
Zwykłe przebicie opony może stać się teraz dużym problemem. (Fot. Getty Images)
Z najnowszych analiz wynika, że zaledwie 3 proc. nowych samochodów sprzedawanych w UK jest standardowo wyposażonych w koło zapasowe. Oznacza to, że coraz więcej kierowców po przebiciu opony może nagle utknąć na drodze - donosi 'Evening Standard'.
Reklama
Reklama

Raport sporządzony przez firmę RAC, dotyczący 313 modeli aut - od najmniejszych mini po największe pojazdy z napędem 4x4 - wykazał, że tylko osiem z nich jest standardowo wyposażonych w koło zapasowe umieszczone fabrycznie w bagażniku.

RAC twierdzi, że jest to przyczyną wzrostu liczby sytuacji, w których kierowcy potrzebują pomocy w przypadku przebicia opony. W ubiegłym roku pracownicy tej firmy odnotowali prawie 200 000 zgłoszeń, w których kierowcy mieli przebitą oponę i nie posiadali koła zapasowego, w porównaniu do 165 000 przypadków w 2018 roku.

Wielu producentów zaprzestało standardowego wyposażania samochodów w koło zapasowe, aby obniżyć ich masę nawet o 20 kg. Dzięki temu pojazdy zużywają mniej paliwa i spełniają surowsze przepisy dotyczące emisji spalin.

Innym powodem spadku dostępności kół zapasowych jest fakt, że pojazdy elektryczne często mają zamontowane akumulatory w miejscu standardowo wykorzystywanym na koła zapasowe.

Jedynymi modelami samochodów posiadającymi koło zapasowe w standardzie były Fiat Tipo, Ford Focus (wybrane warianty), Hyundai Sante Fe (PHEV), Land Rover Defender, Seat Ateca (wybrane warianty), Suzuki Across, Volvo XC90 (nie PHEV) i Toyota Land Cruiser.

"Przebicie opony podczas podróży musi być jedną z najbardziej irytujących awarii dla kierowców, zwłaszcza jeśli jest wynikiem najechania na jedną z wielu dziur, które obecnie są tak charakterystyczne dla wielu naszych dróg" – stwierdził rzecznik RAC Rod Dennis.

"W praktyce kierowcy zamawiający nowy samochód nadal mogą dokupić koło zapasowe - niezależnie od tego, czy jest to koło pełnowymiarowe, czy bardziej powszechne, lekkie koło oszczędzające miejsce - jako opcjonalne wyposażenie dodatkowe. Może się to okazać dla nas rozsądną inwestycją, biorąc pod uwagę, że jesteśmy potencjalnymi kierowcami, którzy mogą ucierpieć z powodu przebitej opony" - podkreślił.
 

Czytaj więcej:

Anglia: Gminy nie radzą sobie z łataniem dziur w drogach

UK: Rok 2023 będzie rekordowy po względem liczby uszkodzeń pojazdów z powodu dziurawych dróg

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama