Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

KE: Sytuacja migracyjna w UE nadal trudna

KE: Sytuacja migracyjna w UE nadal trudna
Do UE wciąż przybywa wielu nielegalnych imigrantów. (Fot. Getty Images)
​Sytuacja migracyjna jest nadal trudna, a kraje UE powinny wykazać się solidarnością - poinformował wczoraj komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos. Według KE, liczba nielegalnych imigrantów przybywających przez niektóre rejony Morza Śródziemnego wzrosła.
Reklama

Zdaniem Awramopulosa, działania Unii Europejskiej w zarządzaniu kryzysem migracyjnym przynoszą rezultaty, ale sytuacja na granicach Wspólnoty, a zwłaszcza na dwóch szlakach śródziemnomorskich, pozostaje napięta. Dlatego też wezwał kraje członkowskie, by wsparły Europejską Straż Graniczną i Przybrzeżną, delegując "w trybie pilnym" swoich funkcjonariuszy i dosyłając sprzęt potrzebny do wypełniania zadań.

Awramopulos wezwał też kraje członkowskie, by "zgodnie ze zobowiązaniami" doprowadziły do zawarcia porozumienia w sprawie reformy azylowej w czerwcu. "Jeszcze raz przypominam, że nie mamy czasu do stracenia" - dodał.

Komisarz ds. migracji podkreślił, że unijny system relokacji działa, podobnie jak system przesiedleń. "Relokacje działają na podstawie, o której wielokrotnie wspominałem - solidarności. Solidarność powinna być wykazywana i utrzymywana przez wszystkie kraje członkowskie" - argumentował.

Poinformował przy tym, że Komisja prowadzi rozmowy z kilkoma państwami, które nie zgadzają się z tą polityką (jest wśród nich Polska). Jednocześnie zaznaczył, że obecnie sytuacja jest inna niż wcześniej. "Wierzę, że ostatecznie zwycięży rozsądek i ogólnoeuropejskie podejście do problemu (migracji), bo żaden z krajów z osobna nie jest w stanie sobie z nim poradzić" - dodał.

Pytany o możliwość podjęcia ewentualnych kroków dyscyplinujących wobec krajów, które nie chcą uczestniczyć w programach relokacji i przesiedleń, Awramopulos oznajmił, że Komisja Europejska ma "środki i kompetencje", by wymusić realizację swoich decyzji.

Z przedstawionego w środę raportu Komisji wynika, że w ramach nowego programu przesiedleń 20 państw członkowskich zaoferowało ponad 50 tys. miejsc, z czego 4252 osoby zostały już przesiedlone. Obecnie KE apeluje, by połowa deklarowanych przesiedleń została zrealizowana do października 2018 r.

Znacznie większy postęp powinien - zdaniem KE - mieć miejsce w przypadku realizacji powrotów tych migrantów, którzy nie mają prawa do przebywania w UE. W 2017 r. udało się wykonać jedynie 36,6 proc. takich nakazów.

W trosce o zajęcie się problemem migracji w sposób systemowy i długofalowy Komisja Europejska zaproponowała, by w nowym budżecie po 2020 r. znacząco wzmocnić ochronę unijnych granic poprzez zwiększenie funduszy oraz rozbudowę personelu Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej o 10 tys. funkcjonariuszy.

 

  Komentarze


  • Adam drankowski
   17 maja, 09:23

   Pytanie do pana Awramopulosa: na ile tysiecy imigrantów UE bedzie sie musiała przygotować w ciągu kilku (np 5-ciu) lat? 1500 tys? czy wiecej ? Na ile chcą kontrolować ich przywóz (bo to nie jest migracja) i komu sie opłaca ich transport?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama