Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jutro inauguracja prezydentury Andrzeja Dudy. Jakie ma plany na 100 dni?

Jutro inauguracja prezydentury Andrzeja Dudy. Jakie ma plany na 100 dni?
Andrzej Duda oficjalnie zostanie jutro nowym polskim prezydentem. (Fot. Wojtek Radwanski/AFP/Getty Images)
6 sierpnia nastąpi uroczysta inauguracja prezydentury Andrzeja Dudy. Złoży on przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, wygłosi orędzie, przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi i odbierze insygnia Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.
Reklama
Reklama

Na godz. 10:00 zaplanowano jutro posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, przed którym - w towarzystwie małżonki Agaty - Andrzej Duda złoży następującą przysięgę: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięgę można zakończyć słowami: "Tak mi dopomóż Bóg".

Następnie prezydent wygłosi orędzie.

Przedstawienie projektów ustaw dot. reformy emerytalnej i kwoty wolnej od podatku, seria wizyt zagranicznych oraz objazd po Polsce - to niektóre plany Andrzeja Dudy na pierwsze 100 dni kadencji prezydenckiej. Tuż po zaprzysiężeniu przedstawi on skład swej kancelarii.

Wśród najbliższych ludzi Dudy będą najprawdopodobniej współpracujący z nim już jako prezydentem-elektem: poseł PiS Małgorzata Sadurska (według nieoficjalnych informacji miałaby zostać szefową Kancelarii Prezydenta), poseł PiS Adam Kwiatkowski (miałby być szefem gabinetu), poseł PiS Maciej Łopiński (prawdopodobnie zostanie szefem doradców), Krzysztof Szczerski (będzie odpowiadał za sprawy zagraniczne) i Wojciech Kolarski (w jego gestii mają być sprawy społeczne i kultury).

Prezydent będzie też decydował w początkach pełnienia urzędu o obsadzie funkcji szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego - według nieoficjalnych informacji uzyskanych od polityków PiS, szefem BBN zostanie Paweł Soloch, obecnie kierujący Instytutem Sobieskiego. Soloch za rządów PiS, od 2005 do 2007 roku, był podsekretarzem stanu w ówczesnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Duda powoła też kolejny skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Inne decyzje personalne, które będzie musiał podjąć Duda, dotyczą składu Rady Dialogu Społecznego, która zastąpi Komisję Trójstronną - prezydent ma w niej jednego przedstawiciela.

W sobotę 8 sierpnia, albo nawet w piątek 7 sierpnia, Duda wyruszy w objazd po Polsce. Ma spotkać się m.in. z mieszkańcami województwa lubelskiego i świętokrzyskiego, prawdopodobnie odwiedzi też swój rodzinny Kraków. Takie wyjazdy mają odbywać się podczas całej prezydentury.

Podczas pierwszych 100 dni prezydent będzie miał napięty grafik wizyt zagranicznych. Odwiedzi najważniejszych sojuszników Polski zarówno w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i Unii Europejskiej. We wrześniu Duda będzie uczestniczył w corocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Przez pierwsze miesiące prezydentury Duda przedstawi swoje flagowe projekty, o których mówił w trakcie kampanii wyborczej i w licznych wywiadach. Chodzi o projekt ustawy dot. wieku emerytalnego i projekt podwyższający kwotę wolną od podatku.

Pierwszy z tych projektów będzie zakładał obniżenie wieku emerytalnego i dobrowolność przechodzenia na emeryturę. Nie wiadomo, czy te rozwiązania będą połączone z 40-letnim okresem składkowym. Nad założeniami pracują eksperci i związkowcy z NSZZ "Solidarność". Duda deklarował, że chciałby, aby ten projekt został złożony jeszcze w sierpniu.

Nad projektem dot. podwyższenia kwoty wolnej do podatku również pracują eksperci. Duda w kampanii prezydenckiej zadeklarował, że będzie to kwota 8 tys. złotych.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama