Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jutro mowa tronowa Elżbiety II. Nad jakimi projektami ustaw pracuje obecnie rząd?

Jutro mowa tronowa Elżbiety II. Nad jakimi projektami ustaw pracuje obecnie rząd?
Królowa Elżbieta II podczas wygłaszania mowy tronowej w Izbie Lordów w 2021 r. (Fot. Eddie Mulholland - WPA Pool/Getty Images)
Wśród przewidywanych propozycji projektów ustaw mają znaleźć się między innymi przepisy dotyczące szkolnictwa, wyrównywania szans i praw związanych z Brexitem – informuje 'The Guardian' w przeddzień wygłoszenia przez królową mowy tronowej.
Reklama
Reklama

Boris Johnson ma szansę na nadanie swojemu rządowi nowego impulsu, podczas gdy jego program legislacyjny na następny rok przedstawi królowa podczas jutrzejszej mowy tronowej na uroczystej inauguracji obrad parlamentu.

Większość rządów zwykle nadaje mowie królowej jakiś temat przewodni - w tym roku będą to wzrost gospodarczy, pomoc finansowa dla rodzin i wyrównywanie szans.

Oto niektóre projekty ustaw, których obecność w mowie królowej jest pewna lub spodziewana.

Ustawa o szkolnictwie

Minister edukacji zapowiedział, że projekt ustawy ma na celu "stworzenie systemu szkolnego, który będzie służył każdemu dziecku, rodzicowi i rodzinie". Projekt ma również wprowadzić nową formułę finansowania szkół oraz ustanowić obowiązek rejestrowania dzieci nieuczęszczających do szkoły.

Ustawa o szkolnictwie wyższym

Najważniejszym elementem tej ustawy będzie wprowadzenie "prawa do uzyskania kredytu na całe życie", co pozwoli studentom na skorzystanie z kredytu stanowiącego równowartość czterech lat studiów uniwersyteckich (37 000 funtów), który będą mogli wykorzystać w ciągu całego życia na sfinansowanie kosztów kształcenia.

Ustawa o wyrównywaniu różnic i rewitalizacji

Aby powstrzymać problem pustych lokali przy głównych ulicach, ustawa ta da gminom w Anglii prawo do zmuszania właścicieli do wynajmowania lokali użytkowych. Przyzna również władzom lokalnym nowe uprawnienia do przejmowania kontroli nad pustymi budynkami poprzez usprawnienie procedury wydawania nakazów przymusowego wykupu.

Brytyjska ustawa o prawach obywatelskich

Minister sprawiedliwości oświadczył, że ta ustawa, która ma dać brytyjskim sędziom większą swobodę w odchodzeniu od orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zapewni, że "bezpieczeństwo publiczne będzie miało wyższy priorytet niż prawa przestępców". W szczególności chce on wykorzystać ją do ułatwienia rządowi deportacji zagranicznych przestępców.

Projekt ustawy o swobodach po Brexicie

Boris Johnson obiecał, jak to określił, "ustawę o swobodach po Brexicie", która ma ułatwić usunięcie przepisów unijnych utrzymanych po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Ustawa o radiofonii i telewizji

Przewiduje się projekt ustawy, która ma wprowadzić w życie postulowaną prywatyzację stacji Channel 4.

Projekt ustawy o przestępczości gospodarczej

Rząd obiecał ustawę o przestępczości gospodarczej, która nada Izbie Handlowej nowe uprawnienia w zakresie kontroli osób podejrzanych o nieuczciwą rejestrację firm, po wprowadzonej niedawno nadzwyczajnej ustawie o przestępczości gospodarczej, tworzącej rejestr podmiotów zagranicznych i ich faktycznych właścicieli.

Ustawa o ochronie zwierząt

Ustawa ta wprowadzi zakaz importu trofeów myśliwskich oraz zakaz sprzedaży i promocji ofert wakacyjnych, podczas których dochodzi do znęcania się nad zwierzętami. Jednak plany wprowadzenia zakazu importu i sprzedaży foie gras i futer zostały podobno zaniechane.

Ponadto cztery projekty ustaw zostaną przeniesione z ostatniej sesji: projekt ustawy o bezpieczeństwie w sieci, projekt ustawy o dobrostanie zwierząt (przetrzymywanie zwierząt), projekt ustawy o szkolnictwie wyższym (wolność słowa) oraz projekt ustawy o szybkiej kolei (Crewe-Manchester).

Czytaj więcej:

Czy obywatele UE w UK znają swoje prawa?

Surowe przepisy w brytyjskich sklepach. Obejmą wszystkich klientów

Życie Brytyjczyków w UE po Brexicie. "Wstyd i rozczarowanie"

Boris Johnson zrezygnował z planów ustawy, aby napiwki zawsze trafiały do pracowników

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama