Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Johnson zwycięzcą drugiej rundy wyboru lidera torysów

Johnson zwycięzcą drugiej rundy wyboru lidera torysów
Najnowszy sondaż przeprowadzony przez konserwatywny portal Conservative Home wskazał, że 54,7 proc. wewnątrzpartyjnego elektoratu popiera Johnsona. (Fot. Getty Images)
Były minister spraw zagranicznych i burmistrz Londynu Boris Johnson zdecydowanie wygrał wczoraj drugą turę głosowania w procesie wyboru nowego lidera Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii.
Reklama

Kolejne etapy tego procesu zaplanowane są na dzisiaj i jutro.

Po podliczeniu głosów oddanych przez 313 deputowanych ugrupowania w Izbie Gmin, Johnson uzyskał aż 126 głosów (12 więcej niż w pierwszym głosowaniu w ubiegły czwartek), wyprzedzając obecnego szefa dyplomacji Jeremy'ego Hunta - 46 (3 więcej) i ministra środowiska Michaela Gove'a - 41 (4 więcej).

Zwycięstwo - jeśli będzie powtórzone w kolejnych rundach głosowania - gwarantowałoby mu miejsce w rozgrywce finałowej dwójki kandydatów, na których będzie głosować 160 tys. członków Partii Konserwatywnej.

Do kolejnego etapu przeszli także notujący najwyższy wzrost poparcia minister rozwoju międzynarodowego Rory Stewart - 37 głosów (18 więcej) oraz minister spraw wewnętrznych Sajid Javid - 33 (10 więcej).

Poniżej wymaganego progu 33 głosów znalazł się były minister ds. Brexitu Dominic Raab, który uzyskał poparcie 30 posłów i odpadł z dalszej rywalizacji.

Na wcześniejszym etapie z walki o schedę po ustępującej premier Theresie May odpadli także: minister zdrowia Matt Hancock (20 głosów w pierwszej rundzie), była liderka Izby Gmin Andrea Leadsom (11 głosów), były rzecznik dyscypliny partyjnej Mark Harper (10) i była minister pracy i emerytur Esther McVey (9).

Kolejne głosowanie zaplanowane jest na dzisiaj, a ostatnie dwie rundy - na jutro. Proces będzie trwał do momentu, w którym posłowie ugrupowania zawężą listę do dwóch kandydatów.

Ostateczną decyzję w sprawie wyboru nowego lidera Partii Konserwatywnej podejmie w głosowaniu listownym 160 tys. członków partii, którzy będą mogli także wziąć udział w 17 spotkaniach wyborczych na terenie całego kraju.

Nowy lider i premier powinien objąć stanowisko najpóźniej 23 lipca br., przejmując stery od ustępującej May.

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez konserwatywny portal Conservative Home wskazał, że 54,7 proc. wewnątrzpartyjnego elektoratu popiera Johnsona. Na drugim miejscu znalazł się reprezentujący umiarkowane skrzydło ugrupowania Stewart (16,3 proc.), tuż przed dwoma zwolennikami Brexitu - Raabem (9,56 proc.) i Gove'em (7,1 proc.). Ministrowie spraw zagranicznych Jeremy Hunt i spraw wewnętrznych Sajid Javid obaj uzyskali po 5,6 proc. głosów.

Portal spytał także o szereg różnych scenariuszy dotyczących finałowej dwójki, z których wynika, że Johnson powinien zdecydowanie wygrać z każdym rywalem, uzyskując odpowiednio: 73 proc. przeciwko Stewartowi, 72 proc. przeciwko Huntowi oraz 69 proc. przeciwko Gove'owi i Javidowi.

Brytyjski parlament od miesięcy tkwi w politycznym impasie w kwestii Brexitu. Posłowie trzykrotnie odrzucili proponowaną przez rząd umowę wyjścia ze Wspólnoty, co doprowadziło także do zapowiedzi ustąpienia ze stanowiska premier May. Do czasu wyłonienia jej następcy May pozostaje na stanowisku szefowej rządu i pełniącej obowiązki przewodniczącej Partii Konserwatywnej.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października br.

 

  Komentarze


  • Kowallo32
   19 czerwca, 09:24

   Szkoda calkiem fajny kraj byl z tego UK. Szkoda ze ludzie tutaj to cwiercmozgi ktorzy zdaje sie nie zdaja sobie sprawy z konsekwencji jakie wkrotce poniosa. Gospodarka upadnie w ciagu 5 lat. My mamy o tyle lepiej ze mozemy zawinac stad wrotki a oni zostana w tym gownie.

  • Jak
   19 czerwca, 09:35

   Moped szoł nadal trwa .

  • Haa
   19 czerwca, 10:01

   Czyli Twardy Brexit I wszystko posypie sie .Brawo.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.295 złUSD 3.895 złCHF 3.900 zł

  Sport


  Reklama