Jest zielone światło dla budowy tunelu koło Stonehenge
Stonehenge, jeden z najsłynniejszych prehistorycznych zabytków na świecie, składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Krąg, którego powstanie szacowane jest na okres od ok. 3000 do 2000 r. p.n.e., ma w Wielkiej Brytanii chroniony status od 1882 r., zaś od 1986 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jak przekonuje Ministerstwo Transportu, przechodząca koło Stonehenge droga A303 została zaprojektowana z założeniem ruchu dwukrotnie mniejszego niż jest obecnie.
Budowę tunelu popiera English Heritage, organizacja zajmująca się ochroną obiektów uznanych za dziedzictwo narodowe Anglii, w której gestii jest m.in. Stonehenge. Wskazuje ona, że obecnie A303 przecina obszar obiektu, zatem tunel przywróci pradawny krajobraz wokół niego i usunie odgłosy ruchu drogowego z jego otoczenia.
Jednak część archeologów, obrońców środowiska, jak również okolicznych mieszkańców sprzeciwia się temu projektowi, argumentując, że budowa w zbyt bliskiej okolicy Stonehenge zniszczy jego archeologiczne otoczenie. Przekonują oni, że projektowany tunel jest zbyt krótki, i jeśli ma już być zbudowany, to powinien liczyć co najmniej 4,5 km.
Prace przygotowawcze mają się rozpocząć wiosną przyszłego roku, a przewidziana na pięć lat faza budowy ma się rozpocząć do 2023 roku. Highways England, rządowa spółka odpowiedzialna za utrzymanie głównych dróg w Anglii, szacuje, że koszt całego przedsięwzięcia wyniesie od 1,5 do 2,4 mld funtów, ale obecnie pracuje przy założeniu, iż będzie to 1,7 mld funtów.
Niezależnie od ostatecznej sumy, byłaby to największa inwestycja w angielskie drogi od dziesięcioleci. Jak dodaje Highways England, teraz zaczyna się sześciotygodniowy okres, w którym decyzja o budowie może zostać zaskarżona do sądu.
Czytaj więcej:
Niezwykłe odkrycie w pobliżu Stonehenge
Kamienny krąg Stonehenge działał jak wzmacniacz dźwięku