Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak uzyskać dostęp do swojego profilu imigracyjnego w UK? Home Office wyjaśnia

Jak uzyskać dostęp do swojego profilu imigracyjnego w UK? Home Office wyjaśnia
Warto wiedzieć, w jaki sposób szybko możemy przekroczyć granicę z UK, jeśli posiadamy status osoby osiedlonej. (Fot. Getty Images)
Home Office rozpoczął akcję informowania obywateli UE o usłudze 'View and Prove', która pozwala na łatwe okazanie dowodu na prawo do pobytu w Wielkiej Brytanii. Brytyjskie MSW przygotowało także szereg odpowiedzi na najczęstsze pytanie związane z posiadaniem statusu osoby osiedlonej.

Reklama
Reklama

W specjalnym biuletynie wysyłanym do obywateli UE, Home Office wyjaśnia m.in.:

  • w jaki sposób uzyskać dostęp i zaktualizować nasz profil w serwisie UK Visas and Immigration (UKVI)
  • jak zmienić status pre-settled na settled
  • jak zaaplikować o status imigracyjny dla dzieci
  • jak zaaplikować o status imigracyjny dla członków rodziny, którzy jeszcze go nie mają (włączając w to osoby, które nie mieszkają w UK)

Home Office podkreśla, że żadne z powyższych informacji nie dotyczą osób, które od czasu otrzymania statusu (pre-settled bądź settled) otrzymały obywatelstwo brytyjskie.

Jak uzyskać dostęp i zaktualizować nasz profil w serwisie UK Visas and Immigration (UKVI)?

Każdy, kto aplikował o status osoby osiedlonej, automatycznie ma utworzone konto w systemie UKVI.

Dostęp do usługi "View and Prove" dostępny jest na rządowej stronie: https://www.gov.uk/view-prove-immigration-status

Aby się na nie zalogować, należy podać nr dokumentu, za pomocą którego się aplikowało o status osoby osiedlonej i datę urodzenia. Następnie system wyśle kod weryfikacyjny na nasz numer telefonu bądź adres e-mail, który umożliwi nam dostęp do profilu.

Serwis "View and Prove" jest dostępny całą dobę i można do niego uzyskać dostęp w każdej chwili, aby udowodnić swój status imigracyjny - np. w banku, miejscu pracy bądź w agencji nieruchomości.

Więcej informacji o tym, jak używać swojego statusu imigracyjnego znajduje się na stronie: 

https://www.gov.uk/government/publications/view-and-prove-your-immigration-status-evisa.

Należy regularnie upewniać się, że dane na profilu UKVI są aktualne. Aby je zaktualizować, należy zalogować się do usługi "View and Prove" i kliknąć przycisk "Update details".

Brytyjski Home Office podkreśla jak ważne jest, aby posiadać w systemie aktualne dane, w tym aktualne dokumenty podróżowania. (Fot. Getty Images)

Podróżowanie do i z UK

Jeśli wyjeżdżamy z Wielkiej Brytanii lub do niej wjeżdżamy, Home Office reekomenduje, aby przy przekraczaniu granicy zawsze używać tego dokumentu, którym aplikowaliśmy o status osoby osiedlonej. Jeśli nasz dokument się zmienił z jakiegokolwiek powodu, należy zaktualizować nasz profil w usłudze "View and Prove". 

Przykład: Jeśli aplikowaliśmy o status osoby osiedlonej za pomocą paszportu, a planujemy podróż do Polski za pomocą dowodu osobistego, w naszym interesie jest upewnienie się, że oba dokumenty są wgrane do systemu UKVI. Jeśli dodaliśmy nowy dokument do systemu i w dniu odbywania podróży wciąż nie otrzymaliśmy informacji, iż został on zaakceptowany, powinniśmy wziąć ten dokument, który już widnieje w systemie. W przeciwnim razie nasz czas spędzony na granicy może się znacznie wydłużyć.

Warto pamiętać, że tylko posiadając status osoby osiedlonej możemy podróżować do UK za pomocą dowodu tożsamości (do 31 grudnia 2025 r.). Osoby bez takiego statusu muszą posiadać ważny paszport. 

Więcej informacji na ten temat: https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-as-an-eu-eea-or-swiss-citizen.

Jeśli mamy status osoby osiedlonej (pre-settled lub settlend) lub złożyliśmy wniosek o taki status (a nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi), nie musimy robić niczego więcej w celu odbycia podróży (np. aplikować o wizę czy zgłaszać wjazd/wyjazd).

Jak zmienić status pre-settled na settled

Jeśli mamy status pre-settled, możemy złożyć wniosek o przyznanie statusu settled, gdy tylko będziemy do tego uprawnieni. Możliwość taka pojawia się automatycznie, gdy nasz nieprzerwany pobyt na Wyspach trwał 5 lat. 

Jeśli w czasie tych 5 lat przebywaliśmy poza UK dłużej niż 6 miesięcy w ciągu roku, możemy nie mieć możliwości złożenia wniosku. Istnieją od tego jednak pewne wyjątki - np. gdy mieliśmy ważny powód, aby wyjechać, trwała pandemia itp. 

Informacje o wyjątkach dostępne są na stronie: https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/what-settled-and-presettled-status-means

5 lat potrzebne do przyznania statusu liczy się od pierwszego dnia, gdy pojawiliśmy się w UK. Nie musimy aplikować o pre-settled status, jeśli przebywaliśmy w Wielkiej Brytanii m.in. 5 lat - możemy wówczas aplikować bezpośrednio o settled status.

Jeśli posiadamy status pre-settled, musimy zaaplikować o status settled, zanim ten pierwszy utraci ważność. Więcej informacji na ten temat: https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/switch-from-presettled-status-to-settled-status.

Obywatele UE na Wyspach wciaż mogą złożyć wniosek o status osoby osiedlonej, jeśli jeszcze tego nie zrobili i posiadają "racjonalne wyjaśnienie" opóźnienia. (Fot. Getty Images)

Jak zaaplikować o status imigracyjny dla dzieci?

Jeśli mamy dzieci, które były mieszkańcami Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 r., nie są obywatelami UK lub Irlandii i nie mają żadnej innej, uregulowanej formy statusu imigracyjnego (np. temporary leave, czy indefinite leave to enter or remain), muszą one aplikować o status osoby osiedlonej.

Możemy zaaplikować w imieniu dziecka i "podpiąć" jego profil do naszego. Więcej informacji o tym, jak to zrobić: https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/apply-settled-status-for-child.

Jeśli dziecko urodziło się po 31 grudnia 2020 r. i ani my, ani nasz partner nie mamy statusu osoby osiedlonej (lub innej, uregulowanej formu statusu imigracyjnego), ani nie jesteśmy obywatelami UK w momencie urodzenia się dziecka, należy złożyć aplikację o status osoby osiedlonej dla nowego członka rodziny w czasie nie dłuższym niż 3 miesiące od urodzenia się.

Jak zaaplikować o status imigracyjny dla członków rodziny, którzy jeszcze go nie mają (włączając w to osoby, które nie mieszkają w UK)

Jeśli mamy członków rodziny, którzy nie są Brytyjczykami lub Irlandczykami i nie mają żadnej innej, uregulowanej formy statusu imigracyjnego, a do 31 grudnia 2020 r. byli mieszkańcami UK i nie aplikowali o settled status, muszą to pilnie zrobić teraz. Należy tego dokonać za pośrednictwem rządowej strony: https://www.gov.uk/eusettlementscheme

Warto pamiętać, że dotyczy do również tych członków rodziny, którzy nie mają obywatelstwa żadnego z krajów UE, EEA lub Szwajcarii.

Jeśli mamy członków rodziny, którzy chcieliby do nas dołączyć w Wielkiej Brytanii, korzystając z uprawnień, jakie posiadamy, mając status osoby osiedlonej, mogą oni aplikować o przyznanie im prawa do pobytu w ramach systemu EU Settlement Scheme. Aplikację mogą złożyć nie będąc fizycznie w UK. Alternatywnie, mogą złożyć wniosek o wizę rodzinną (EUSS Family Permit) i następnie złożyć aplikację bezpośrednio na terenie Wielkiej Brytanii (ale nie później niż 90 dni po przylocie).

Członkowie rodziny mogą do nas dołączyć w każdym momencie. Muszą jednak być do tego uprawnieni. Członkowie rodziny, których można sprowadzić, to m.in. dziecko, wnuk bądź prawnuk do 21. roku życia. Można sprowadzić także rodziców lub innych członków rodziny, jeśli udowodnimy, że są od nas zależni. Pełna lista uprawnionych znajduje się na stronie: https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/join-EU-EEA-Swiss-family-member

Składanie wniosków po terminie

Każdy obywatel UE, który nie złożył wniosku o status osoby osiedlonej, w momencie gdy to zrobi automatycznie uzyska wszystkie prawa, włączając w to prawo do darmowej opieki zdrowotnej, prawo do wynajmu czy prawo do pracy.
 

Czytaj więcej:

Francuzka przez 8 godzin przetrzymywana na lotnisku Gatwick

UE obawia się, że jej obywatele nie będą mogli odbywać podróży do UK

Minister Kevin Foster: Imigranci, którzy nie złożyli wniosku o settled status, nie będą deportowani

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama