Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak pandemia zmienia polski rynek nieruchomości?

Jak pandemia zmienia polski rynek nieruchomości?
Jest trend, aby poszukiwać mieszkań połączonych ze strefą rekreacyjną, takich, które mają taras, albo co najmniej balkon. (Fot. Getty Images)
W dobie koronawirusa Polacy zaczęli szukać innych nieruchomości. Atrakcyjne stały się mieszkania na parterze, a także droższe apartamenty. Czy pandemia wywoła istotne zmiany długoterminowe na rynku?
Reklama
Reklama

Jeśli Polacy nie wrócą do pracy w biurach na skalę sprzed pandemii, to mieszkania będą po części ich biurami, a to z kolei powinno wpłynąć na zwiększenie powierzchni poszukiwanych nieruchomości - przewidują eksperci.

"Na razie rynek zachowuje się bardzo ostrożnie i wyczekująco, ale znamy trendy, które mogą się wydarzyć, to widać po ilości zapytań w wyszukiwarkach internetowych" - wyjaśnia w rozmowie z MarketNews24 Zbigniew Maćków, architekt.

"Jest trend, aby poszukiwać mieszkań połączonych ze strefą rekreacyjną, takich, które mają taras, albo co najmniej balkon, a jeszcze lepiej, gdy mają wyjście na ogród. To właśnie dlatego mieszkania na parterze zyskały na popularności choć przed pandemia były uznawane za trudno zbywalne" - dodaje Maćkow.

Polacy coraz częściej szukają też domów w mieście lub na jego obrzeżach. Są zainteresowani również domami weekendowymi, czyli takimi, do których można dojechać w nie więcej niż 2-3 godziny.

Według ekspetów, pandemia nie zmniejszy popytu na nieruchomości luksusowe, które są najbardziej odporne na skutki kryzysu gospodarczego. "Jest naturalne, że w sytuacji kryzysowej mieszkania luksusowe sprzedają się lepiej i lepiej się wynajmują, dlatego, że gwarantują dostęp do przestrzeni rekreacyjnej, jak duża strefa relaksu z basenem i saunami" - zauważa Maćków.

Architekt dodaje, że atrakcyjność tych nieruchomości może jeszcze wzrosnąć, gdy - wraz z kolejną falą koronawirusa - dojdzie ponownie do lockdownów i związanych z nimi ograniczeniami w wychodzeniu z domu.

Czytaj więcej:

"Puls Biznesu": Gorączka trawi biurowce

Mieszkania w Polsce nie staniały w czasie pandemii

Czynsze w Londynie coraz tańsze?

Brytyjczycy wskutek epidemii chętniej myślą o przeprowadzce na wieś

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama