Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

JP Morgan wprowadza własną kryptowalutę

JP Morgan wprowadza własną kryptowalutę
JP Morgan był jednym z kilku amerykańskich banków, które w 2018 r. uniemożliwiły swoim klientom zakup bitcoinów. (Fot. Getty Images)
Holding finansowy JP Morgan Chase jako pierwszy duży amerykański bank wprowadza własną kryptowalutę jako podstawę nowego systemu płatności opartego na blockchainie. Cyfrowy token JPM Coin ma mieć stałą wartość jednego dolara - podał serwis CNBC.
Reklama

JPM Coin ma być wykorzystywany w usługach dla klientów instytucjonalnych. Wpłacając środki do banku będą oni otrzymywać kryptowalutę, która będzie mogła zostać wykorzystana m.in. do dokonywania o dowolnej porze szybkich transakcji międzynarodowych z innymi klientami JP Morgana. Przy wypłacaniu tokeny będą wymieniane na dolary amerykańskie, a następnie niszczone.

Holding podkreślił, że kryptowaluta znajduje się obecnie na etapie prototypu i poczatkowo będzie stosowana jedynie do obsługi niewielkiego odsetka płatności w oparciu o jego własny blockchain - Quorum.

JP Morgan zapowiedział utworzenie własnego systemu globalnych transakcji opartego na łańcuchu bloków (blockchain) już w październiku 2017 roku. Według CNBC, bank przygotowuje się w ten sposób do zastąpienia w przyszłości rozwiązań takich jak system Swift.

Dyrektor generalny holdingu Jamie Dimon krytykował dawniej bitcoina, nazywając go "oszustwem", jednak z czasem złagodził swoje stanowisko. Wielokrotnie podkreślał też, że jego słowa nie dotyczyły stojącej za najbardziej znaną kryptowalutą świata technologii łańcucha bloków, która eliminuje potrzebę dodatkowych pośredników przy transakcjach. JP Morgan był jednym z kilku amerykańskich banków, które w 2018 r. uniemożliwiły swoim klientom zakup bitcoinów - przypomniała agencja Reutera.

Na czele projektu łańcucha bloków JP Morgana stoi Umar Farooq. Przekazał on CNBC, że JPM Coin znajdzie początkowo trzy zastosowania. Tokeny będą mogły służyć do obsługi międzynarodowych płatności klientów instytucjonalnych, niemal natychmiastowego zawierania transakcji w zakresie papierów wartościowych, a także do zastąpienia gotówki przepływającej pomiędzy zagranicznymi oddziałami dużych przedsiębiorstw. W przyszłości kryptowaluta JP Morgana ma funkcjonować nie tylko na Quorum, ale i innych standardowych sieciach blockchainowych. Według Farooka istnieje również możliwość, że JPM Coin posłuży także do dokonywania opłat na urządzeniach łączących się z internetem.

JP Morgan obsługuje 80 proc. firm z listy Fortune 500, m.in. Facebooka i Honeywell International.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2019
  GBP 4.762 złEUR 4.351 złUSD 3.921 złCHF 4.001 zł

  Sport


  Reklama